Kolikli Bebek Nedir?

maxresdefault
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kolikli bebek özellikle gece ağlaması olarak bilinir. Bu bebekler bir sıkıntı içinde sürekli ağlarlar. Doğuştan bu şekilde doğan bebeklerin annelerine büyük görev düşmektedir. Bu bebeklerin anneleri bu hastalığın farkında olmalı ve bebeklerine o sabırla davranmalıdır. Şefkat gösterilmemesi bu bebekleri daha çok mutsuz edecek ve belki de daha çok ağlamalarına sebep olacaktır.

Kolik nedir? | Sağlık

Bebeklerin bu ağlayışlarının en büyük sebebi gazdır. Anneler bu anlayışları genellikle açlık ile karıştırmaktadır. Bunu aslında deneme yanılma yoluyla anlamak mümkündür. Bebeğiniz ağladığı zaman onu emzirmeyi deneyebilirsiniz. Emzirmenin sonucunda ağlaması duruyorsa bunun sebebi açlık olmaktadır.  Eğer değilse gaz geçirme yöntemlerini denemeniz gerekir. Bebeğinizi kucağınıza alarak yavaşça sırtını sıvazlayabilirsiniz.

Kolikli Bebekleri Sakinleştirme Yöntemleri

Kolik bebek büyük ilgi ve dikkat ile büyütülmesi gereken bebektir. Kolik bebek anne ve babaları geceleri genellikle uykusuz geçirmektedir. Bu bebeklerin sakinleşmesi için annelere görevler düşmektedir. Kolikli bebek anneleri bebeklerinin bu ağladığı dönemde emzirmeli. Emzirmek bu dönemde bebeklerin sakinleşmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda anneler sütten kesilmiş emmeyen bebekler için de emzik verebilir.

Emzik de bebeklerin sakinleşmesini sağlayacaktır. Kolikli bebekler geceleri uykusuz ağlayarak geçirecektir. Bu bebeklerin gece uyumasını sağlamak için gündüz uyumalarını azaltmak gerekir. Gündüz daha az uyuyan bebekler geceleri uyumak zorunda kalacaklardır. Emziren anneler beslenmelerine dikkat etmelidir. Gaz yapıcı besinlerden uzak durmalıdır. Böyle anneler yemeklerine kimyon atarak gaz oranını azaltabilmektedir.

Babalık Yolculuğum: Adım Çıkmış Koliğe

Kolikli Bebek Gaz Sancısı

Kolikli bebek gaz sancısı fazlasıyla görülen bir durumdur. Kolikli bebeklerde gaz sancısını gidermek için bebeğin karnına ayaklarına ellerine ılık bezler tutulmalıdır. Bebeğinizi emzirdikten sonra sırtını sıvazlayarak gazını çıkarmasını sağlayın. Kolikli bebekler hava olaylarına da oldukça hassastır. Havanın çok sıcak ya da havanın çok soğuk olması kolikli bebeklere gaz yapacaktır. Bebeğinizin kıyafetlerini bu hastalığa göre seçmenizde fayda vardır.

Bol giydirmeye özen gösterin. Anne sütü kolikli bebeklere iyi gelmektedir. Anne sütü içen bebeklerin gaz oranı mama ile beslenenlere göre daha düşük olmaktadır. Kolikli bebeklerde emzirme sıklığını artırmak bebeği rahatlatacaktır. Kolikli bebek annelerine büyük hassas görev düşse de çocuklarının bu zorlu süreçlerinde onlara büyük destek olmaları ve sabırla yaklaşmaları gerekmektedir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!