Konut Sektöründe Değişim! İİşte Az Malzeme ile Nasıl Ev Yapılıyor

22305
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hollanda’nın Eindhoven kentinde, tamamen üç boyutlu yazıcıyla yapılan ve inşası tamamlanan evin ilk kiracıları evlerinde yaşamaya başladı. Evlerine oturan çiftin ilk izlenimleri oldukça dikkat çekti.

Hollanda’ nın Amsterdam kentinde yaşayan emekli çift Elide Lutz ve Harrie  Dekkers,  Avrupa’da yeni ve ilk kez tamamen 3 boyutlu yazıcı ile inşa edilen konutun sahipleri oldu. Eindhoven Teknik Üniverstesi, Eindhoven Belediyesi ve İnşaat firmalarının beraberce geliştirip proje kapsamında, dünyanın ilk 3 boyutlu yazıcıdan çıkan yaşanabilir konutu inşa etti.

Birtep, “Yenilikçi Konut” Hedefine Elazığ'dan Başladı: “BİR MODERN” |  İnşaat Yatırım

Az Malzeme İle Yapılan Ev Merak Uyandırdı

 

Eindhoven Teknik Üniversitesi den Prof. Dr. Theo Salet, 3 boyutlu yazıcı ile tasarlanan evin yüzde otuz daha az malzeme ile yapıldığı ifade etti. Eindhoven’daki bir fabrikada üretimi yapılan doksan dört metre karelik konutun duvarlarının yazdırma aşamasının ise yüz yirmi saat zaman ayırdıklarını kaydedildi. Daha sonrasına da kamyonetle taşınarak Bosrijik bölgesindeki Beatrix kanalının kıyı kenarına getirilen konut burada çatı ve pencerenin montajlama işleri yapıldığını söyledi.

Üç boyutlu yazıcı ile inşa edilen evin, normal yöntemle yapılan yani inşa edilen evlere kıyasla daha pahalıya mal olduğuna dikkat çekti. Son yıllarda kısmen üç boyutlu baskı ile özellikle Fransa ve Amerika Birleşik Devletinde inşa edilen konutların ardından dünyada üç boyutlu baskıların kullanılmaya başlandığını ve bu projeler hızla artmaya devam ediyor.

Günümüzde bu projeyi bir ev inşa ederek konut işine de başladık. Şu anda her şey normal ilerliyor bu projeyle yapılan evlere gün geçtikçe talebin artacağını düşünüyorum 3 boyutlu yazıcı ile tasarlanan evler yapılıyor ve bu evler ses ve ısı yalıtımı oldukça güzel talep artarsa yapılmaya da devam edecek.

Gayrimenkul Sektörü | PwC Türkiye

Evin İç Detayları Çok Beğenildi

 

Evde ilk günlerini geçiren çift Elize Lutz ve eşi Harrie Dekkers, evi kısmen kullanmaya başladıklarını konutlarına Ağustos ayı itibaren tamamen taşıyacaklarını belirtti. Evde fark edilen ilk detaysa ses yalıtımı olduğunu söyleyen Lutz, Ses ve işi yalıtımı çok güzel diye ifade etti. Lutz ev için harika ifadelerini belirtirken eşi Dekkers ise Aynen bir sığınak gibi güven veriyor değerlendirmesi yaptı.

GYODER'de bayrak değişimi - haberler

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!