Köpek Kulübesi Çeşitleri ile Şaşırtıyor!

köpek
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hayvanlar, insanların en yakın dostu olarak bilinir.  En mutlu anlarda ve üzüntülü zamanlarda hep insanların yanında olmuşlardır. Yüksek olan his becerileri ile de hangi durumda ve nasıl olduğumuzu çok uzaktan bile algılayabilmektedirler. Bu minik arkadaşlarımızın, arkadaş canlısı olan köpekler ise, bu bahsedilen hislerde yüksek beceriye sahiptirler. Zor zamanlarda ki sahiplenme ve arkadaş olma güdüsüyle, dostlukları hep bakidir.

İşte bu dostlarımızın da bir şekilde korunmaya ve bakılmaya her daim ihtiyaçları vardır. Özellikle barınma ihtiyaçları yüksek standartlarda sağlandığı takdirde, sağlıklı ve uzun bir ömür geçireceklerdir. İnsanların, nasıl bir ev tutmak istediğinde seçimleri, tercihleri, dikkat ettiği ve rahatsız olabileceği durumlar var ise aynı şekilde köpeklerinde, dile getiremeseler de bu gibi ihtiyaçları mutlaka vardır.

İşte onların dile getiremediği bu gibi özel bakım ve ihtiyaçları da biz sahipleri olarak karşılamak durumundayız.  Özellikle önem vermemiz gerek nokta, dayanıklı bir kulübe tercihi olmalıdır. Çünkü ömrü uzun ve kaliteli malzemelerden ve kaplamalardan oluşan kulübeler hem köpek dostlarımızın güvenli barınmasını hem de barındıkları kulübelerini daha uzu süre kullanmaları için önemlidir.

Dikkat edilecek birçok farklı noktalar ve önemli nedenler ile, kulübe seçimleri oldukça önem arz eder. Yapacağınız her tercih, köpeğiniz için atılan bir sağlık seçimi olacaktır.

Plastik Köpek Kulübesi

Plastik köpek kulübeleri, köpeklerin barınma ihtiyaçlarını gideren kulübe modelleridir. Köpeklerinizin, barınma ihtiyacını, kolay taşınabilir ve bazı sökülüp takılabilir modelleri ile de kolay bir hale getirebilir.  Ancak, plastik köpek kulübeleri tercihi köpek dostunuz için bir dezavantaj olabilir. Ne yazık ki köpeklerin ter bezlerinin bulunmaması ve plastik kulübelerin de ısı yalıtım sistemini bulundurmaması sebebiyle yaşam kalitesini düşürecektir.

Sadece yağışlı havalar için düşünülüyorsa, plastik kulübeler doğru bir tercih olacaktır. Yağışı geçirmediği, içeriye nem almadığı için de kış ayları, köpeğiniz için doğru bir tercih olabilir. Ama yine de ısı dengesi bakımından da tercih etmeden önce düşünmenizi gerektiren bir model olabilir. Vücut ısılarını korumak için dillerini kullanan köpekler için kışın bahçede bir kullanım tercih edeceksiniz. Köpek battaniyeleri ve yastığı ile, onları soğuk havalardan plastik kulübelerin içinde koruyabilirsiniz.  Böylelikle köpeğiniz, bahçe şartlarında kulübesinde üşümeyecek ve içerisinde güvenle konaklaması sağlanacaktır.

Ahşap Köpek Kulübesi

Farklı bir yapıda tercih edilecek ve en rahat kullanım şekli olan köpek kulübeleri, ahşap kulübelerdir.  Özellikle tercih sebebi haline gelen en büyük özelliği ise, yaz ve kış aylarında köpeğiniz için sağlıklı bir kullanım sağlamasıdır. Yazın aşırı sıcaklardan, kışın ise yağmurdan etkilenmemesi ve yaşam standardını düşürmeyecek malzemelerden üretilmesi özellikle kulübe konusunda ki seçimlerde tavsiye edilir.  Söz konusu durumdan dolayı ile de her alandaki kullanım kolaylığı bakımından en doğru tercih, ahşap kulübeler olacaktır.

Köpeklerin ırkına, boyuna, yaşına, mevsimsel nedenlere bağlı olarak da tercih edilirken, ahşap kulübe seçimi önemli yer tutar. Bazı ırklar ahşap sevemeyebilir bazıları ise kendilerini gerçekten bir insan evinde hissedebilir. Belli ırklara ve köpeklerin davranışlarına dikkat edilip, gözlem yapmak gerekir.  Ahşaptan hoşlanmayıp, ya da onu bir oyun malzemesi sayıp kemirebilir. Dolayısı ile de bu durum hem köpeğinizin dişlerine hem de almış olduğunuz ahşap kulübenin aşınmasına neden olacaktır.

Dediğimiz üzere, öncelikle köpeğinizi biraz gözlemlemeniz sonrasında ise onun tercihlerini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Tabi ki, bütün bu durumlar ve köpeğinizin sağlıklı bir yaşam sürmesi için ahşap köpek kulübeleri, güvenilir ve kaliteli malzemelerden üretildiği sürece uzun ömürlü olacaktır.

Köpek Kulübesinin Boyutu Nasıl Olmalıdır?

Kulübe seçimlerinde hassas davranmak gerekir. Planlamayı doğru yapmak ve bu durumda da köpeğinizin sağlığını unutmamanız gerekir. Kulübe seçimlerinde köpek dostlarınızın, büyüklüğü ve yaşı çok önemlidir. Köpeğiniz henüz yavru bir köpek ise ırkının boyutlarını iyi hesaplamanız, ne kadar zamanda, kaç santim uzayacağını da bilmeniz gerekir. Aksi bir durumda, ırkına göre çabuk ve fazla gelişen evcil hayvanınız için, kısa zamanda bir kulübe daha almanız gerebilir. Bu durum hem köpeğinizin alışma durumu hem de sizlerin maddi durumu için zor bir hale gelebilir.  Söz konusu durum itibari ile, yavru halde sahip olduğunuz köpekleriniz için de ırk gelişimini çok iyi bilmeniz gerekir.

Yerden Yüksek Olması Gerekir

Köpek kulübeleri tercihinizde, boyutundan başka dikkat edeceğiniz birkaç hassas olan nokta daha vardır. Bu dikkat edilecek noktalarda, tıpkı diğer etmenler gibi köpeğinizin sağlıklı ve mutlu bir yaşamı için gerekli olan etmenlerdir.  Kulübe tercihinizde ilk etmen, yerden yüksekliğidir. İlk başta çok sıradan bir özellik görünse de köpekleriniz için neredeyse hayati bir özellik konumundadır.

Yerden yüksel olması, oluşabilecek su baskınlarının da önüne geçmesin sağlayacaktır. Yer ile temas etmediğinden dolayı, yağmur suyu altından kolaylıkla geçip gidecek veya kulübe altında birikmiş olacaktır. Bu da köpeğinizin rutubet ve nemden kaynaklı rahatsızlar yaşamasını engellemiş olacak.  Bazen de dış faktörler nedeniyle, taş toprak ve çakıl girebilir. Rüzgâr genelde bu gibi maddeleri, taşıdığından dolayı içeri girmesine neden olabilir. Yerden yüksekte olan kulübede bunun gibi etmenler tamamen saf dışı kalacaktır. Kısaca, kesinlikle evcil hayvanlarımızın kulübelerinin özel bir zemin üzerinde yapılandırılmaları gerekmektedir.

Kapıların Ölçüsü Köpekler İçin Çok Önemli

Köpek kulübelerinde, bir diğer hayati etmen ise kapı ölçüleri tercihidir. Evcil hayvanlarınız için kulübe tercih ederken kapıların ne çok dar ne de çok geniş olmasına dikkat etmeniz gerekir. Kapıların aşırı genişliği, içeriye giren soğuk hava akımının fazla olması anlamına gelir. Dar olması ise, ırk bakımından iri olan köpeğinizin giriş ve çıkışlarında sorun yaşaması demektir. Bu da köpeğinizin evinde soğuması anlamına gelecektir. Bu sebepten ötürü kapı boyutları konusunda da oldukça hassasiyet gerekir. Köpeğinizin rahatsız olduğu kapı girişlerinde, tekrar bir kulübe almanız gerekebilir. Bunu gibi sıkıntıların yaşanmaması için, ideal ölçülerde olan kapı ölçüleri tercih edilmelidir.

Köpek Kulübelerinde Renk Fark Eder mi?

Köpek kulübelerinin birçok rengi ve modeli mevcuttur. Köpekleriniz için alacağınız model onların mutlu olmasını sağlayacağından titizlikle seçilmesi gerekir.  Köpek kulübesi tercihinde rengin bir önemi yoktur. Daha doğrusu rengi köpekleriniz için herhangi bir önem teşkil etmez. Kendi beğenmiş olduğunuz renk ve yapıdaki ürünleri gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.  Kendi dekorasyon zevkinizi evcil hayvanınızın evinde de göstermek isteyebilirsiniz. Bu gibi tercihlerde de tamamen renksiz ahşaplar ile yapılmış köpek kulübelerini kendi tarzınıza ve köpeğinize zarar vermeyecek kaliteli boyalar ile yansıtabilirsiniz. Kendi evinizin minyatür halini, köpeğinizin evine uygulayabilir ve birlikte uyum içinde yaşayabilirsiniz.

Korunaklı Olması Daha Rahat Olmasını Sağlayacaktır

Köpeğinizin kulübesinde, yaz kış rahat olması önemlidir. Kış aylarında da zorlu hava koşullar onları çok çabuk etkileyebilir. Bu sebepten ötürü tercih edilen, iyi malzemelerden üretilmiş köpek kulübelerine bazı korunaklar ekleyerek, evcil hayvanınızı daha iyi koruma şansınız bulunur. Tercih edeceğiniz bazı modellerde, köpekleriniz için kapı girişlerinde, ısı yalıtımını daha iyi sağlaması açısından soğuk ve yağmuru önleyen PVC perdeler bulunur. Bu modelleri tercih ederek ya da dostunuza kendi perdesini siz yaparak, onu olumsuz mevsim durumlarından koruyabilirsiniz.

Kendi sağlığımız ve güvenliğimiz ne kadar önemliyse, onların da bir o kadar önemlidir. Doğru bakım ve barınak seçenekleri ile, hayvan dostlarınızın yaşamlarının sağlıklı ve uzun olmasını sağlayabilirsiniz. 

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme