Köpeklerle Yaşam Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpeklerle Yaşam Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?
Köpeklerle Yaşam Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde her ne kadar evcil olsalar bile geçmişten gelen avcı kimlikleri olduğunu unutmamalıyız. Bu süreçte insanların evcilleşme dilimi boyunca büyük bir yardımı dokunduğunu gözlemlememiz mümkündür. Gerek keskin koku alma duyuları ve görme kabiliyetiyle beraber harika bir partner olduklarını biliyoruz. Arama kurtarma çalışmalarında, ev arkadaşı, koruma, bekçi, gibi her alanda etrafımızda gördüğümüz bu canların yaşama süresi 10-15 yıl arasında değişim gösterir. Peki bu kısa ömürlerinde biz onlara doğru bir hayat sunabiliyor muyuz?

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sahipleneceğimiz köpeğin cinsini belirlerken aslında beğenip beğenmeden daha çok oturduğunuz yere konuma uygun mu değil mi ona göre karar vermemiz daha doğru olduğunu düşünüyorum. Bir Husky cinsi köpek sahiplenmeyi düşündüğünüzde ve bir de apartmanda oturduğunuzu düşünürsek bunun ne kadar doğru olup olmadığı tartışma konusu olur. Örneğin Husky cinsi ulumayı seven hareketli halleriyle sesli bir yapıya sahip canlılardır. Size gelen şikayetlerin yanı sıra köpeğimizin kısıtlandığı durumlar da önemlidir. Unutmayın ki onlar sizin hayatınızın bir bölümünde yer alırken onların hayatının tamamı sizsiniz.

Dikkat Etmemiz Gereken Sebepler

  • Sahipleneceğimiz köpeğin cinsi
  • Evimizin konumu
  • Apartmanda ya da olduğunuz bölgede yaşamaya uygun olup olmadığına
  • Yaşadığımız ülkenin iklimine
  • Sosyal çevre
  • Ona ne kadar zaman ayırabildiğimiz
  • Sahiplenmek mi? Satın almak mı?

En önemlisi de buna karar verirken tesadüfen önünden geçtiğimiz bir petshop’un değil de üstüne oturup düşünebildiğimiz bir anda sahiplenmek en doğrusudur. Diğer türlü satın aldığımız canların ne kadar iyilik yapıp o küçük kafeslerinden çıkardığımızı düşünmekte olsak da aslında çok zor ve kötü şartlar altında yavruladıklarını daha doğrusu buna mecbur bırakıldıklarını hiç güneş görmeyen odalarda doğup büyüklerinde bir sürü hastalığa sahip olduğunu unutmamız gerekir. O an kafesten acıyarak aldığımız hayvanların böyle çoğalacağından önünü kesmemiz için satın almamamız gerektiğini unutmayalım.

Partnerlerimiz

Evde bizi bekleyen bir dostumuzun olduğunu biliyoruz, fakat sokaktaki dostları da unutmamız gerekmektedir. Bu yeryüzü üzerinde tek yaşamadığımızı hatırlayıp aslında sadece evde değil baktığımız her yönde onların var olduğunu, yaşadığını, nefes aldığını, bir can olduğunu unutmamalıyız, görmezden gelmemeliyiz.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme