Korona Eğitim Sektörünü Vurdu!

kor
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Korona virüs nedeniyle yüz yüze eğitim veren kolej ve okullar maddi anlamda zorluklar yaşıyor. Okulda görev yapan kantinci ve servisçiler mağdur durumdalar. İşlerini yapamayan ve ücret talebinde bulunan çalışanlar yaşadığı zorlukları ve beklentilerini anlattılar. Servisçiler araçlarını kullanamadıkları için mağdur olduklarını ve belirsizlik sebebiyle beklemede olup başka bir işe giremediklerini açıkladılar. Kantinciler satış yapamadıkları için kapatmak zorunda olduklarını söylediler.

Pandemi sürecinden etkilenen bir diğer kurumda okul öncesi eğitim kurumları oldu. Çoğu kurumlar kapatma kararı aldı ve her an kapatma tehlikesi yaşayan birçok kurum var. Veliler ise özel okulların hizmet vermemesi sebebiyle ücret iadesi istemeye başladı. Eğitimde yaşanan tüm bu sorunların aşılması için uzun bir zamana ihtiyacımız olacak.

Mart 2020 de yüz yüze eğitime verilen ara çeşitli zorlukları da beraberinde getirdi. Uzaktan eğitim sürecinde öğrenci ve veliler teknik sıkıntılar yaşarken kolej ve okullar da ekonomik sıkıntı yaşıyor. Kurumlar birçok çalışanın işine son vermek zorunda kaldılar. Hatta bazı özel okullar da kapanma kararına gitti.

Yüz yüze Eğitim Ne Zaman Başlıyor

Mart 2020 de uzaktan eğitime geçen okullar Ziya Selçuk Bey’in açıklamalarına göre 1 Mart pazartesi günü ilköğretim ve 8.12.sinifların kademeli olarak okula başlayabileceğini bildirdi. Tüm sınıfların yüz yüze eğitime geçebilmesi bu aşama da zor görünüyor.

Maske mesafe ve hijyen kuralları kapsamında 15 Şubat’ta köy okulları ve özel eğitim kurumları başlamıştı. Şimdi gözler merkez okullarda.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme