KoronaVirüs Aşılarında İlk Aşılanacaklar Belirlendi

Korona Virüs Aşılarında İlk Aşılanacaklar Belirlendi
Korona Virüs Aşılarında İlk Aşılanacaklar Belirlendi
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya ülkeleri arasında yaşanan ve çok ciddi can kayıplarına yol açan Korona virüs aşısı nihayet bulundu. Aşıda öncelikli olarak aşı yapılacak meslek grupları da belirlendi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyeleriyle aşılama dönemi dün resmi anlamda başladı. Önceliği belli mesleklere verme kararı alındı.

Aşı İçin Randevu Alma Yöntemleri

Koronavirüs aşısı için randevu hangi yöntemlerle alınır soruları nihayet yanıtlandı. CoronaVac’a verilen acil kullanım tasdikinden sonra gözler bir anda alınması zorunlu olan aşı randevularına yöneldi. Sağlık Bakanlığı, koronavirüs aşısı için gerekli olan randevu alma panel ekranını kullanıma sundu. Peki, hayati önem taşıyan korona virüs aşı randevusu nasıl alınacak.

Önce Bu Meslektekiler Aşılanacak

Aşının ülkemize getirilmesi ile birlikte Sağlık Bakanlığı, aşının uygulanacağı meslek grupları ile ilgili liste halinde bir bildiri yayınladı. Aşı uygulanacak grup sıralaması şu şekilde açıklandı.

  1. Aşamada özel ve kamu sağlık çalışanları yer alıyor. Eczacılar, kalfalar ve diş hekimleri ilk aşamada aşılanacak grup arasında yer alıyor. Ayrıca yaşlı bakıma muhtaç, engelli olan kişiler ve huzur evinde yaşayan kişilerde birinci aşamada yer alıyor. 65 ve 65 yaş üstü bireyler, 85 yaş ve üzeri bireyler, 80 ve 84 yaş arası bireyler, 75 ve 79 yaş arası kişiler, 70 ve 74 yaş arası bireylerle 65 ve 69 yaş arası bireylerde ilk aşılama yapılacak olan grup arasında yer alıyor.
  2. Aşamada ise hizmet devamı için öncelikli sektörler yer alıyor. Msb, içişleri Bakanlığı, kritik görevlerde çalışanlar, zabıtalar, Adalet Bakanlığı, hapishaneler, Eğitim ve Öğretimde yer alan kişiler, gıda, taşımacılık, 50 ve 54 yaş arası, 55 ve 59 yaş arası, 60 ve 64 yaş arası bireyler bu grupta aşılanacak.
  3. Aşama geçmişten gelen kronik rahatsızlığı olan kişiler 40 ve 49 yaş arası, 30 ve 39 yaş arası, 18 ve 29 yaş arası bireyler bu grupta ve bu aşamada korona virüs aşısı uygulanması planlanan bireyler arasında yer alıyor.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme