Koronavirüs Aşısını Bulan BioNTech Kurucusu Uğur Şahin Aşıyı Nasıl Buldu?

Koronavirüs Aşısını Bulan BioNTech Kurucusu Uğur Şahin Aşıyı Nasıl Buldu?
Koronavirüs Aşısını Bulan BioNTech Kurucusu Uğur Şahin Aşıyı Nasıl Buldu?
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs aşısını bulan BioNTech’ in kurucu ve CEO’su Uğur Şahin, aşıyı bulma süreçlerini anlattı. 24 Ocakta Çin’de yeni bir virüs olduğunu öğrendiğini ve eşi Özlem Türeci’yi arayıp bunun yeni bir salgın olduğunu söyledi. Aşıyı bulma sürecinde hemen bilim adamlarından oluşan bir ekipkurup aşıyı oluşturmak içi zaman kaybetmediğini belirten Şahin,  Pfizer ile ortak hareket  ettiğini ve  uzmanlarla  ortak çalışarak zaman kaybetmeden aşının bulunması için yoğun çalıştıklarını anlattı.

Koronavirüs Aşısını Bulan Bilim Adamı Uğur Şahin Kim ?

Koronavirüs aşısını bulan Şahin, İskenderun doğumlu, Saarland Üniversitesi  ve Köln Üniversitesinde eğitim gördü. Türk-Alman  İmmünolog,  onkolog, akademisyen ve bilim adamı. BioNTech’in kurucu ortağı ve Ceo’su olan Uğur Şahin,Mainz  Johannes  Gutenberg Üniversitesi ‘nde ise öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam ediyor.

Koronavirüs için Pfizer Aşısının Uygulanması Sonucu  Kişilerde Neden  Yan Etki Yarattı ?

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından, aşının yapıldığı 2 sağlık çalışanında görülen alerjik reaksiyonun  sebeplerini açıkladı. FDA’nın açıklamasında BioNTech’in  yeni  koronavirüs ile ilgili yayınladıkları aşı kılavuzunun tekrar ele alınacağını bildirdi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) yaptığı açıklamada ise bu tarz reaksiyonlara sebep olan ‘Polietilen Glikol’ adlı kimyasalın sebep olabileceği belirtildi. FDA Geçen hafta Pfizer aşısı için onay verirken,bu hafta ise Moderna isimli aşı da onaydan geçti.

Koronavirüs İçin Hangi Aşıdan Hangi Ülke Sipariş Verdi ?

Bulunan aşılardan 3.faz deneyleri  sonrası  için onay başvurusu verilmeye başlandı. Oxford/AstraZeneca aşısını sadece beş ülke tercih etti. Bu ülkeler Hindistan, Mısır, Arjantin, Brezilya ve Endonezya oldu. Sadece BioNTech aşısını ise; Peru ,Kostarika ve Yeni Zellanda oldu. Üç aşıdan ise sipariş veren ülkeler sırasıyla ABD, Kanada, Birleşik Krallık ve Japonya oldu. Sağlık Bakanlığı Çin şirketi Sinovak ile 50 milyon doz aşı için sözleşme yaptığını açıkladı. 10 milyon doz ise Aralık ayında alınacağı belirtildi.Pfizer ile de önce 1 milyon doz, sonra ise 25 milyon daha alım için görüşmeler yapılacağı belirtildi.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme