Kuraklık ile Karşı Karşıya Kalmamız An Meselesi! Tehlikeli Anlar Yaklaşıyor

kuraklik-4
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel ısınmaların etkileri gün geçtikçe daha da iyi anlaşılıyor. Kar ve yağmurların yeterince yağmaması nedeniyle birçok il gibi İstanbul’unda su sıkıntısı ortaya çıkıyor.  Barajlardaki doluluk oranlarının, kalan 10 senelik rezervler ile sınırlı olduğu belirtildi. Yüzde 20 seviyelerine kadar düşen su oranı nedeniyle uzmanlar, İstanbul için tehlike çanlarının çaldığını belirtti. Kişi başı tüketilen su oranının, kazanım değerlerine göre oldukça fazla olduğu ve geleceğin kuraklık ile mücadele edeceğini önemle belirttiler. Birçok uzman, İstanbul için suyun ne kadar kaldığını, daha ne kadar idare edeceğini ve bekleyen tehlikeleri detaylı şekilde yanıt verdiler. Ortaya çıkan sonuçlar ise iç açıcı değil.

Sürekli Artan Nüfus Tehlike Yaratıyor

Kar ve yağmurun az yağması nedeniyle su rezervlerinde ki azalma nüfusun günden güne artışı nedeniyle devam ediyor.  Tehlikenin her ne kadar mevsim anormallikleri olduğu bilinse de, asıl tehlikenin artan nüfus olduğuna dikkat çekiliyor.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi, aynı zamanda İklim değişikliği ve Politikaları uygulama araştırma merkezi müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz konu ile ilgili oldukça önemli ve hayati bilgilendirmelerde bulundu.  Eski dönemlerde ki kişi başı su tüketme miktarı ile günümüzde ki miktar arasında oldukça fark olduğunu belirten Levent Kurnaz, tehlikeye dikkat çekti.

Tasarruflu Olunmaz İse Çocuklarımıza Su Kalmayacak

Açıklamalarına çarpıcı cümleler ile devam eden Prof. Dr. Levent Kurnaz,’’  Tasarruflu olunmadığı takdirde, bir bardak su atın kadar değerli olacak. Cumhuriyetin ilk yıllarında ki kişi başı miktarı, 8 bin metreküp iken, günümüzde bu miktarın bin 360 metreküp olduğunu iletti. Kurnaz ayrıca, yapılması gereken, İstanbul’dan başka bir şehre yerleşmektir. Ancak bu sayede, o da az bir miktar ile birlikte kazanç elde edilebilir. Aksi bir durumda çocuklarımıza su yerine, kuraklık bırakacağız’’ dedi.

 

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme