Küreselleşme Nedir, Dünyada Eşitliği Sağlar mı?

indir
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küreselleşme kavramını son zamanlarda çok sık duymaya başladık. Peki nedir bu küreselleşme olgusu?

Küreselleşme en temel özelliği ‘akışkanlık’tır. Dünyanın hatta tüm evrendeki bilginin, fikrin, eşyanın vb. yayılma özelliğinin artmasıdır. Bir örnek verecek olursak eskiden İngiltere’nin kütüphanesinde bulunan bir kitaba ulaşmak çok zor ya da imkânsızdı. Ancak şuan da amazon gibi ‘ulus aşırı’ alana hitap eden şirketler sayesinde kitaba önceki zamana nazaran daha kısa sürede, daha az maliyetli ve daha kolay ulaşabiliyoruz.

Küreselleşme 'ütopyası'ndan 'ticaret savaşları' dünyasına | Teori ve Eylem  Dergisi

Dünya çapında küreselleşme olgusunun tüm dünya ile sınırlı kalmadığını çok daha geniş ölçekte evren ve gezegenler arası bir akışkanlığı da ifade ettiği belirtiliyor. Öyle ki yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde evren hakkında bilmediklerimizi SpaceX, NASA, Ariane gibi ulusal uzay şirketleri keşfediyor.

Küreselleşme Her Açıdan Etkiliyor

Tüm bunların yanı sıra küreselleşme ülkeler arasında ekonomik, sosyal, siyasal ilişkileri yaygınlaştırıyor. Tek bir ülkede meydana gelen ekonomik kriz bir domino taşı gibi dünyadaki diğer ülkelerin ekonomilerini de etkilemeye başlıyor. Bu durumun en tipik örneği 1929 Dünya Ekonomik Krizi (Kara Perşembe)’dir. 1929 Krizi ABD’de ortaya çıkmış bir krizidir Ancak ABD bankasında meydana gelen para erimesi diğer ülkelerin bankalarına da para girişlerini engellemiştir. Ülkeler arasında para sirkülâsyonu sağlanamaması ülkelerin bireysel krizlerini kitlesel krizlere çevirmiştir.

Özellikle ‘ulus ötesi’ göç durumları küreselleşmeye farklı bir boyut kazandırıyor. Çünkü her birey göç ettiği ülkeye kendi kültürünü, düşüncelerini, köken ülkesindeki hayat biçimini aktarıyor. Bu sayede hedef ülkenin kendi kültürü ile köken ülkeden göç eden bireylerin kültürü tek bir potada eriyerek ortada yeni bir melez kültür oluşuyor. Söz konusu melez kültür farklılığı ve çeşitliliği arttırarak yeni ve farklı düşüncelerin oluşmasına alt zemin hazırlıyor.

Küreselleşme Tüm Ülkelerde Ve Toplumlarda Benzer Özellikler Mi Taşıyor?

Dünya da 300 trilyon dolarlık varlık bulunurken Yemen, Somali, Nijer, Etiyopya, Kenya gibi pek çok Afrika ülkesin de on çocuktan dokuzunun WHO’nun belirlediği minimum beslenme kriterine erişememesi veya batı toplumlarında bir çocuğun küçük yaşlarda tablet, telefon gibi teknolojik aletlere çok erken yaşlarda erişirken, Hindistan da 58 milyon çocuğun okula gidememesi ve her yıl ülkede 50 milyon çocuğun kaybolması küreselleşmenin dünyanın her yerinde eşit özellikler taşımadığını kanıtlar nitelikledir.

Küreselleşme, Nereye Kadar? – Dani Rodrik (İTD 13) – İktisat ve Toplum  Dergisi

Friedman’ın Düz Dünya Tezi

Friedman düz dünya tezinde küreselleşmeyi savunmuştur. Küreselleşme sayesinde dünyanın eşit hale geldiğini düşünmektedir. Bu görüşlerini de şu örnek ile pekiştirmiştir. ‘Küreselleşme sayesinde sermayesi güçlü devletlerin yapmış olduğu telefon şuan da dağdaki bir çobanın iletişim aracı haline gelmiştir. Dolayısıyla bireyin telefonun üretilmesi esnasında bilgi havuzuna hiçbir katkı sağlamamasına rağmen telefonunu kullanması küreselleşmenin olduğunu ve küreselleşmenin de dünyada eşitlik getirdiğini göstermektedir’ der.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!