Laptop Alacaksanız Bu 5 Noktaya Mutlaka Dikkat Edin 

Laptop Alacaksanız Bu 5 Noktaya Mutlaka Dikkat Edin 
Laptop Alacaksanız Bu 5 Noktaya Mutlaka Dikkat Edin 
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dizüstü bilgisayarınız istek ve ihtiyaçlarınıza cevap veremiyorsa yeni bir laptop almanın zamanı gelmiştir. Fazla ısınanveya kullanım alışkınlıklarınıza uygun olmayan laptopların değiştirilmesi gerekiyor. Satın alacağınız laptopta dikkat etmeniz gereken en önemli 5 nokta sırasıyla işlemci ve bellek, ekran kartı, disk/SSD, ekran/çözünürlük ve pil ömrüdür. Bunların yanında klavye, parmak izi, güvenlik, boyut, ağırlık, mobil özgürlük, kalem, ses kalitesi gibi diğer özellikler de önemlidir ancak sayılan ilk 5 özellik kadar değildir.

İşlemci ve Bellek

Laptop alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey işlemci ve bellek özellikleridir. Laptopun bir kalbi varsa o da işlemcidir. Yeni bir laptop alırken uzun süre kullanabileceğiniz bir model almalısınız. Bu yüzden Intel’in yeni işlemci ailesini tercih edebilirsiniz. Intel Core i7, sizin için doğru seçim olacaktır. RAM konusunda ise DDR4’ten aşağısındaki modeller tercih edilmemelidir. İşlemciler CPU olarak adlandırılır ve merkezi işlem biri anlamına gelir.Gündelik kullanım için alacağınız laptoplarda i5 ve üstü tercih edilebilir. Ancak oyuncular için i5 veya i7 olması ve en az 6. Nesil olması gerekiyor. Aynı zamanda HQ ibareli işlemciler alınmalıdır.

İşlemci özellikleri seçilirken önemli olan ürünün markası, modeli, kaçıncı nesil olduğu ve önbelleği gibi birçok faktör önemlidir. İşletim sistemi de laptop alırken önemli hususlardan biridir. En fazla kullanılan işletim sistemi ise şu an Windows 10’dur.

Ekran Kartı

Laptop alırken ikinci önemli özellik de ekran kartıdır. Ekran kartı harici olarak alınacaksa RAM kapasitesini de işgal etmemesine dikkat edilmelidir. Özellikle oyun oynayanlar için önemli olan ekran kartları, sorunsuz bir performans için en az 2GB’dan başlamalıdır. RAM miktarı ekran kartının performansını etkiler. Ekran kartının grafik işlemcisi beklediğiniz performansı göstermediğinde, kartın bellek miktarı tam olarak kullanılamaz yalnızca veri olarak kalır. Bu sebeple ekran kartı belleğinin hangi sınıfta yer aldığı bilinmelidir. Oyun oynayan biriyseniz NVIDIA veya AMD tabanlı ekran kartlarını alabilirsiniz. Ekran kartları görüntü kalitesini belirlediği için oyun oynarken ve 3D tasarım yaparken çok önemlidir.

Disk/SSD

Bilgisayarların tamamında verileri kalıcı olarak saklamak için veri depolama birimi bulunur. Buna hard disk denir. Hard disklerin yanında SSD de kullanılır hale gelmiştir. Bilgisayar parçalarının en önemlilerinden biri olan SSD, işletim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Sabit disk yerine kullanılan SSD, katı hal sürücüsü anlamına gelir. Hard disklerden daha hızlı çalışır ve elektronik depolama birimidir. RAM gibi çalışır ve uygulamaların daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur. Dosyaların kopyalanması sırasında ise hız sağlar.

Hard disklerden farklı çalışır ve hafıza yongası denilen epromlara sahiptir. Eprom, hard diskte bulunan verileri elektronik olarak kaydeder. Daha hızlı ve daha sessiz çalışan SSD’ler, dış etkilere ve darbeler karşı da dayanıklıdır. Laptoplarda veri işlemenin yanında açılıp kapanma sürelerini de kısaltan SSD, laptopun daha sessiz çalışmasına da olanak tanır. Laptoplarda SSD 2,5 boyutundadır ve harici SSD takılacaksa bilgisayardaki veriler yedeklenmelidir.

Ekran /Çözünürlük

Laptoplarda ekran çözünürlüğünün yüksek olması, simgeleri ve metinleri küçük görmenizi sağlar ve bilgisayara yük bindirebilir. Ekran çözünürlüğünün düşük olması ise, verimi düşürür ve monitördeki görüntü kalitesini de düşürür. Ekran çözünürlüğü, yatay ve dikey olarak gösterilen piksel sayısı anlamına gelir. Bu yüzden 1920×1080 çözünürlüklü bir ekran Full HD’dir. Bunun anlamı 1080 piksel dikey, 1920 piksel ise yatak olarak görüntülemesidir. Bir monitörde piksel sayısının yüksek olması görüntü kalitesinin de yüksek olmasını sağlar. Piksel yoğunluğu da görüntü kalitesi için önemlidir.

Küçük monitörlerdeki yüksek çözünürlükler, daha keskin ve gösterebilir. Buna piksel yoğunluğu denir ve PPI ile ölçülür. Bu yüzden küçük ekranın inç başına düşen piksel sayısı, büyük ekrandakinden daha fazla olur.  PPI değerinin yüksek olması, görüntü kalitesinin yüksek olması demektir. Bu yüzden düşük çözünürlüklü büyük ekran yerine yüksek çözünürlüklü küçük bir ekrana sahip olmak daha avantajlıdır. Yani önemli olan piksel sayısı değil, piksel yoğunluğudur. Ekran çözünürlüğünü doğru seçmek oyun oynayanlar, dijital sanatçılar, fotoğrafçılar ve tasarımcılar için önemlidir. İyi bir ekran çözünürlüğü daha rahat çalışmanızı sağlayacaktır.

Pil Ömrü

Laptoplarda pil ömrü kullanıldıkça kısalır. Pil gücünün yüksek olduğu laptopları tercih etmeniz, daha uzun süre kullanım sağlar. Hiçbir laptop, ilk günkü verdiği verimi vermez. İşletim sistemlerine bağlı olarak güncellemelerle kullanıcılarına yeni hizmet veren laptoplar, verimi arttırır ve bu yazılım güncellemeleri laptopun pil ömrünü arttırır. Pilin uzun süre kullanılması için güç seçeneklerini kullanarak bazı ayarlar da yapmanız gerekebilir. Ekran parlaklığının çok yüksek olması durumunda pil ömrü bundan olumsuz etkilenerek kısalabilir. Bu yüzden ekran parlaklığı kısılmalıdır. Aynı zamanda şarj kablosunun sürekli bilgisayarda takılı kalması da pil ömrünü kötü yönde etkiler. Bilgisayar pilinin tam olarak dolduğunda şarjdan çıkarılması gerekir.

Laptoplarda pillerin daha uzun ömürlü olabilmesi için çıkarılan pile sahip bir laptop alarak bilgisayarınızı bataryasız, kabloya bağlı olarak da kullanabilirsiniz. Pil süresi 2 yıl kadardır ve laptop doğru kullanıldığında bu süre uzatılabilir. Bataryanın bitmesi durumunda ise laptoplar için yeni batarya alınabilir. Bilgisayarın kullanılırken aşırı sıcak ve soğuk ortamlarda bulunması da yine bataryayı olumsuz etkiler. Tüm bu talimatlara dikkat ederseniz pil ömrünüzü uzatabilirsiniz.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme