Mekatronik Kontrol Teknolojileri

Mekatronik Kontrol Teknolojileri
Mekatronik Kontrol Teknolojileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mekatronik kontrol teknolojileri mekatronik kelimesinin bir dalıdır. Mekatronik mekanik ve elektronik kelimesinin birleşiminden meydana gelmektedir ve ilk kez 1969 yılında Japon Yasukawa Elektrik Şirketi’nde bir mühendis makine ve elektronik mühendisliklerini birleştirerek ortaya atmıştır. Mekatronik kelimesi Avrupa’da da uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Mekatronik bir nevi mühendislik dalıdır, içinde ise makine, elektronik, yazılım ve kontrol mühendisliklerini barındırır. Yani çok kontrollü bir mühendislik dalı olduğunu söyleyebiliriz, gelişen teknolojiyle beraber birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır, neredeyse her evin içindeki elektronik cihazlarda mekatronik kontrol teknolojileri kullanılmaktadır.

Mekatronik hayatımızın önemli bir parçası olmakla birlikte birçok faktörü de içerisinde barındırmaktadır. Günümüzde ise hareket kontrol teknolojileri tedarikçisi olan pek çok şirket kitapta yazan prensiplere uygun hareket ediyor.

Neleri Kapsıyor?

Mekatronik kontrol teknolojileri teknolojinin gelişmesiyle beraber hayatımızın her alanında kullanılmaya başlandı, mekanik ve elektronik bileşenlerinin bulunduğu her yerde mekatronik kontrol teknolojileri de bulunur, asıl yaptığı şey verileri sensörler yardımıyla ortamda toplar, toplamış olduğu verileri kontrol donanımları ve hafızasındaki yazılımlar vasıtasıyla yorumlar ve gerekli kararları alarak gerekli tepkileri verir. Bu işlemleri tüm makineler, cihazlar ve sistemler sayesinde gerçekleştirir, kontrol teknolojilerini bu sayede hayata geçirir.

Mekatronik kontrol teknolojileri mekatronik sistemlerden oluşur. Mekatronik sistemlerde karar verebilen, algılayabilen ve karar verebilen otomatik makinelerdir.

Hangi Alanlarda Kullanılır?

Mekatronik kontrol teknolojileri günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse;

  • Savunma sanayisinde
  • Güvenlik sistemlerinde
  • Tıpta
  • Tarımda
  • Bankacılıkta
  • Madencilikte
  • Fotoğraf makineleri
  • Videolar
  • Bankamatikler mekatronik kontrol teknolojileri kullanılarak çalışır.

Kullanım Amacı Nedir?

Mekatronik kontrol teknolojilerinin içinde mekanizmalar, motorlar, tahrik elektronikleri, kontroller, ara yüzler ve ergonomi gibi sistemler yer alır. Bir sistemi oluşturan makinenin tüm parçaları göz önünde bulundurulursa bütünsel anlamda makine çözümünü sağlar, bir makinenin tasarımında mekatronik kontrol teknolojileri kullanılırken değişik kurallar geçerli olur.

Makinenin fiziksel görevini yerine getirmek için hareket sisteminde mekanik, elektronik, hidrolik, pnömatik ve hibrit teknolojilerinden hangisinin kullanılacağına karar verilir, çoğunlukla bu konuda karar verirken insanların işlevleri kopyalanır, basitleştirilir veya yardım alınır.

Mekatronik yerleşmeden önce mekanik sistemler ve kontrol teknolojileri kullanılan bileşenler ile beraber çok az dikkate alınarak birbirlerinden ayrı olarak geliştirilirler. Bilgisayar kullanımı yayıldıkça çözümleri daha iyi hale getirebilmek için özel sistem ve kontrol teknolojilerine yer verilir. Mekatronik kontrol teknolojileri ile ilgilenen kişiler genelde mekatronik mühendisliğinden mezun oluyorlar, eğitim hayatlarında mekatronik ve kontrol sistemlerini entegre ederek öğreniyorlar.

 

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme