Merkez Bankası Yüksek Miktarda Altın Sattı

Merkez Bankası Yüksek Miktarda Altın Sattı
Merkez Bankası Yüksek Miktarda Altın Sattı
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Salı günü sabah saatlerinde yaşanan bir gelişmeye göre Merkez Bankasının yüksek miktarda altın satışı yaptığı bildirildi. Açıklanan verilere göre Merkez Bankası’ndan 20.8 tonluk altın satışı yapıldığı ifade edildi. Söz konusu altın satışının temel nedeni ise akıllarda soru işaretine yol açtı.

Bilindiği üzere Merkez Bankası her ay içerisinde yaptığı altın satışları ile gündeme geliyor. Bu kez ise kasım ayı içerisinde yapılan altın satışının sebepleri merak edildi. Eylül ayında yapılan altın satışı 50 ton olarak belirlenirken, kasım ayında yapılan altın satışı 20.8 ton olarak kayıtlara geçti.

20.8 Tonluk Altın Döviz Rezervi İçin Satıldı

Merkez Bankası Eylül ayı içersinde gerçekleştirdiği 50 tonluk altın satışından hemen sonra kasım ayı içerisinde de 20.8 ton altın satışı yaptı. Altın uzmanları ana Merkez’in döviz rezervi ihtiyacını karşılamak amacıyla satış yapılmış olabileceği konusu üzerinde değerlendirme yaptılar.

Yaşanan bu gelişme altın satışının yapılma nedenini de belirlemiş oldu. Dünya Altın Konseyi (WGC) yetkilileri aracılığıyla düzenlenen kasım ayı grafiklerine göre, Türkiye 20.8 ton altın satışı sebebiyle merkez bankaları arasındaki sıralamada lider konumda yer aldı.

Altın Satışıyla İlgili Açıklama Yapıldı

Merkez Bankası Yüksek Miktarda Altın Sattı

Geçen senenin ilk on bir ayında 202 ton altın satın alan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tamı tamına 66.5 tonluk altın satışı yaptı. Bu sayede TCMB net rakamlarla 134.7 tonluk altın alımı yapmış oldu. NoorCM Bireysel Portföy Yönetimi Birim Müdürü Arzu Toktay, yapılan satışla alakalı şu ifadeleri kullandı: Türkiye’nin 20.8 ton satış ile diğer merkez bankaları ile farklılaşması değişen beklentilerden daha çok likidite ihtiyacı ile belirlenebilir.

Türkiye üçüncü çeyrekte yaşanan ve kasım ayında devam eden altın satışına rağmen 2020 senesi içerisinde altın rezervini en fazla artıran ülke olarak biliniyor. Buna göre Türkiye en yüksek altın rezervine sahip ülkeler arasında 11. sırada yer aldı dedi. Sözcü gazetesinden Recep Genel’in açıkladığı analizlere göre, TCMB’nin altın ithalatını belirli bir sınırda tutmak için yurtiçi pazarlara altın sunmayı tercih etmiş olabileceği ifade ediliyor.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme