Merkez Bankası’nda Görev Değişikliği Oldu, Döviz Fırladı! İşte Görev Değişikliğinin Getirdiği Artış!

600x314-son-dakika-merkez-bankasinda-gorev-degisimi-murat-uysalin-yerine-naci-agbal-atandi-1604709031456
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Naci Ağbal, 2020 Kasım ayında Merkez Bankası Başkanlığı görevine getirilmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Naci Ağbal’ı görevinden alarak yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nu atadı. Bununla birlikte dolar kurunda ani bir artış gözlendi. Cuma günü 7.2190 TL’den işlem gören dolar, 7.9308 seviyelerine kadar ulaştı.

Merkez Bankası’nda Ani Görev Değişikliği

Naci Ağbal tarafından 2020, Kasım ayından beri sürdürülen Merkez Bankası Başkanlığı görevi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzalı kararnamesi ile sona erdirildi. Prof. Şahap Kavcıoğlu ise Naci Ağbal’ın yerine geçerek Merkez Bankası’nın yeni başkanı oldu. Perşembe günü düzenlenen Para Politikası Kurulu toplantında 2 puanlık faiz artışı kararı alınmış,

Merkez Bankası tarafından da faiz oranı %19’a çıkmış, dolar kuru da 7,21 TL’ye gerilemişti. Naci Ağbal 133 gündür Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürüyordu. Ancak almış olduğu faiz kararları zaman zaman eleştirilerin hedefi olmasına neden oluyordu. Görev süresi içerisinde 8.75’lik bir faiz artışı kararı vermişti. Görevi ilk aldığında dolar kuru 8,40 seviyesindeydi. Merkez Bankası’nda meydana gelen görev değişikliği esnasında kapalı olan piyasalar nedeniyle henüz bu durumun piyasalara etkisi görülemedi.

Dolar Kurunda Ciddi Artış 

Yaşanan değişikliğin ardından cuma günü 7.2190 seviyesinde olan dolar kuru bazı bankaların alım-satım ekranlarına ciddi artış ile yansıdı. Bankaların sistemlerinde gözlenen artışa göre doların alış kuru 7,50 TL, satış kuru ise 7,099 TL seviyelerine yükseldi. Her bankada döviz kurunun alım satım seviyesi farklılık gösteriyor.

Buna bağlı olarak bazı bankalardaki doların alış kuru 7,90, satış kurunun ise 7,21 seviyesinde olduğu gözlendi. Doların alım ve satım kuru arasında ciddi bir fark meydana gelirken, bankalarda gözlenen Euro’nun alım-satım işlemi ise 9,4410 seviyesine ulaştı. Merkez Bankası’nda yaşanan görev değişikliğinin piyasalara olan etkisi ancak pazartesi günü erken saatlerde gözlenebilecek.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme