Mezar Taşı Zannedilen Sanat Eserleri

thumbs_b_c_a6949a6abdab8d655d35fc646bb4b735
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz günlerde sanat tarihçisi Doğan Özgün Kolaç röportajda antik çağdan kalan çoğu sanat eserini andıran lahit mezarların oldukça dikkat çektiğini vurguladı. Antik Roma dönemindeki gömme adetleri ve sosyal statüler hakkında da bilim adamlarının da araştırdığı pek çok konuya değinerek o dönemin kültürel yapısını aktardı.

Lahit Mezarlarının Sanat Eserlerine Dönüşümü

Yıllardan beri ülkemizde yapılan kazı çalışmalarında sanat eserini andıran lahit mezarlar gün yüzüne çıkıyor. En son olarak İznik’te yapılan bir arkeolojik çalışmada bulunan farklı eserlere tasarlanmış Antik Roma mezarlığı büyük ilgiyle karşılandı. Halen üzerinde çalışmalar yapılan bu mezarların kimi zaman sanat eseri olarak anlamlandırıldığı ve lahit mezar olarak fark edilemediği de belirtildi.

Bu mezar taşları Atina’da yapılmış olan mezar taşlarıyla benzerlik gösterdiği fakat Antik Roma mezar taşlarında daha fazla bilginin yer aldığı aktarıldı. Bu mezar taşlarında ölüm tarihi yerine öldüğü zamanki yaşı ve taşı yaptıran kişi ile ölen kişinin adlarının yazıldığı tespit edildi.

Ölünün Gömülme Şekli ve Adetleri

Ölü gömme şekilleri ise sosyal statüye göre değişiklik gösteriyordu. Buna göre kişiler, tek beden şeklinde, yakılarak ya da mumyalanarak gömülüyordu.

Bununla birlikte ailenin yine sosyal konumuna göre gömülme törenleri de farklılık gösteriyordu. Askeri kökene sahip olan kişiler, İmparator ya da o aileden gelen kişiler, Devlet bünyesinde çalışan kişiler ve halkça sevilen kişiler olarak farklı kategorilere ayrılarak gömülme işlemi gerçekleşiyordu

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme