Migros, Şok, Bim ve A101 İçin Tarihi Karar! Artık Bu Marketler Elektronik Ürün Satamayacak!

zincir-market-sigara-telefon-yasak-2
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yakında Türkiye’nin en önemli zincir marketleri için, tarihi bir karara imza atılıyor. Türkiye’nin her yerinde birçok şubesi bulunan ünlü zincir marketleri için bazı değişiklikler uygulanmak üzere kapıda bekliyor.  Ticaret Bakanlığının almış olduğu karar, tamamen küçük esnafı hayata döndürme yeniden kazanma için bir yönetmelik hazırlaması ile başladı. Kabul edildiği takdirde beyaz eşyadan, elektroniğe kadar çeşitli ürünleri satan zincir marketler, yönetmelik gereği bundan böyle bu ürünlerin satışını yapamayacak. Küçük esnafın hayatını kurtaracak bu uygulamanın yönetmeliği için düğmeye basıldı.

İlk Sırada Elektronik Ürünler Var

Zincir marketlerinde fazlasıyla rağbet gören elektronik ürünler, yönetmeliğin onaylanmasının ardından bu ürünlerin satışı ve tedarik gibi durumları olamayacak.  Atılan bu adımda, satışa sunulan elektronik ürünlerin piyasanın altında sunduğu fiyat ile küçük esnafın iş kapısını kapattığı yönünde iddialar mevcuttu.  Böylelikle, beyaz eşya, sigara, elektronik ve mobilya gibi büyük ürünleri sadece esnaf satmış olacak.

Zincir marketler haftalık olarak yayınladığı aktüel programları ile büyük bir kitleye hitap ediyor. Bu kitle bu gibi zincir marketleri tercihlerinden dolayı esnafın işleri yolunda gitmiyordu.  Ticaret Bakanlığının, esnafa destek olarak sunduğu yönetmelik kabul aşamasında sonuçlanmayı bekliyor.

Saat 11.00’de Açılacak, Mobilya ve Cep Telefonu Satamayacak

Sadece elektronik ürünler değil, büyük mobilyaları da piyasa altında satıp, hizmet veren zincir marketler, esnaftan daha çok iş yapıyor. Esnaf ise artık ekmeğin bile zincir marketlerden alındığını, kendilerinin hiç iş yapamaz durumda olduklarını sıklıkla belirtiyorlar.  Yönetmeliğin kabulünde, artık bu gibi eşya ve ürünlerin satışı kanunen yasaklanmış olup, satmaya devam eden marketlere ise çeşitli yaptırımlar uygulanacağı belirtildi.

Sadece ürün konusunda olmamakla beraber, açılış ve kapanış saat uygulamasında da yeniliklere gidilmesi bekleniyor.  Yönetmeliği kabul göresi durumunda açılış saatleri 11.00 olarak netlik kazanması yönünde mutabık olunacak.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme