Narcissus ve Nergizleri Kafa Karıştırıyor! İşte Hikâyenin Aslı

su-perisi
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Narcissus gerçekten narsist biri miydi, yoksa tek suçu kendinden başkasını sevememek miydi? Narsistin anlamını hepiniz bilirsiniz, dilimize pelesenk olmuşçasına hepimiz kullanılırız bu kelimeyi. Hatta kullanmakla da kalmaz direk damgalarız karşımızdaki kişiyi böyle kötü bir ithamla. Gerçekte Narcissus bunu ne kadar hakketti ya da tam bu mevsimde içimize çektiğimiz mis kokulu nergizler burası pek bilinmez. Bu hüzünlü ve bir o kadar da efsunlu hikâye Yunan mitolojisine dayanmaktadır. Gelin hep beraber insanın yalnızca kendine mi aşık ya da aşık olduğu kişi aslında kendi yansıması mı bir bakalım?

Narcissusla ilgili biraz bilgi verecek olursak, bildiğiniz üzere Yunan mitolojisine göre, dünya üzerinde bir çok tanrı ve tanrıça vardır ve tabiki de her birinin kendine göre doğa güçleri ve bazı kutsal görevleri. Narcissus  günümüzde narsistlerin atası olarak bilinir ve ‘narsisizm’ sözcüğünün kökleri buradan gelir. Narcissus ve Nergizleri’nin bu etkileyici  hikayesi sizlere bu konuda iç dönüşüm yaşatacak gibi görünüyor.

SANAT ESERLERIYLE ECHO VE NARCISSUS | Görüş

 

Narcissus  ve Echo

Narcissus çok yakışıklı bir doğa avcısıdır ve gönlünü kimseye kaptırmaya niyeti yoktur. Öyle hoş ve kendini seven biridir  ki  Echo’nun aşkına bile karşılık vermemiştir. Echo ise herkesin peşinden koştuğu çiçekleri bile kendine hayran bırakacak güzelliğe sahip bir periyi andırmaktadır. Bunu sineye çekemeyen Echo aşkından eriyip tükenmiş ve ölüp bir kayaya dönüşmüştür. İşte o anda Narcisus ve Nergizleri’nin kaderini hiç farkında olmadan yazdırmıştır. Echo’nun bahtsız ölümünden sonra, Olimpos dağında ki tüm tanrılar buna çok sinirlenmiş ve Narcissus’u kendi güzelliğiyle lanetlemiştir.  Bu lanet ise  başka kimseyi sevemeyen Narcissus’un ölene dek sadece kendini sevmesidir.

Narcissus’un Ölümü

Ve birgün Narcissus nehire su içmeye gittiğinde kendi yansımasını görür  öyle büyülü bir yakışıklılığı, saflığı, temizliği ve çekiciliği vardır  ki kendi kendine aşık olmuştur bile. Artık gözü kendi yansımasından başka hiçbirşeyi görmüyordur.  Ee lanet bu ya işte, bizim Narcissus günden güne kendi yansımasına baka baka ölmüş ve o berrak nehire düşmüştür.  Narcisus’un ölümü de kendi güzelliğiyle nehire gömülmüştür.

Nehire düşen Narcissus’un cansız bedeni bir  anda tüm nehri Nergiz çiçekleriyle donatmıştır. Ve o anı gören periler bu çiçeğe  ‘Narcissus’ adını vermiştir. Keşke her ölüm bu kadar güzel koksa diye düşünmeden de duramıyor insan.  Anlayacağınız üzere tam bu mevsimde burnumuza çektiğimiz o mis kokulu, asil, gösterişli ve zarif çiçeğin gerçek adı Narcissus. Ege’nin incisi Mordoğan’ın Karaburun taşlasında tam da bu vakitler de açtı kendisi tüm çekiciliğiyle.

Narcissus Minnow | White Flower Farm

Gerçek hikayeyi öğrendiniz, şimdi bir düşünün bakalım, hepimiz bir Narcissus muyuz yoksa sadece ondan geriye kalan bir Nergiz demeti miyiz ? Ha bir de unutmadan nergizleri koklarkan daha dikkatli olun lütfen, bu bir yansıma olabilir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!