NASA’ya Göre Solucan Ay Mart Ayında Yeniden Görülecek! İşte Detaylar

dolunay
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolunay ile solucan ay arasında benzerlikler olsa da dolunaya nazaran kaşı karşıya getirildiğinde dolunaydan daha büyük ve daha görkemli olduğu gayet açık bir şekilde gözlemlenebilir.

NASA’nın yaptığı açıklamalara göre evrenimizde bulunan dünya üzerine olan yakınlık derecesi nedeniyle muhteşem ay harika ay olarak ya da bizlerin bildiği gibi süre ay olarak tanımlanır.

Süper ay dolunay ile neredeyse aynı yapıya sahiptir fakat dolunaydan daha büyük değildir. Yüzde yedi daha büyük olduğu araştırmacılar ve NASA yöneticileri tarafından ortaya çıkmıştır. Bu sebepten dolayı adını süper ay olarak tanımlamışlardır.

Muhteşem Ay Ne Zaman Geçekleşecek? 

2021 yılının mart ayının 28. Günü gerçekleşecek olan süper ay dünyanın her yerinden gözlemlenebilecek fakat en net gözlem yeri her zaman olduğu gibi Avrupa semaları üzerinden yapılabilecektir. Bilim adamları tarafından Avrupa semaları üzerinde gözlem altına girecektir.

Süper Ay 

Gökyüzü üzerinde ayın daha canlı ve daha ihtişamlı görüneceğini söyleyen bilim adamları ayın bu durumunu süper ay tanımlarlar. Süper ay mart ayının 28. Günü yanı pazar akşamından itibaren gözlemlenebilir.

Bilim adamları ve Nasa’nın aktardığına göre üç gün boyunca gözlemlenebilecek olduğunu da söyleyebilmekle birlikte kayıtlara da en önemli gök olayları olarak geçtiğini de belirtebiliriz.

Bulunduğu şeklinden daha büyük ve ihtişamlı görüntüsüyle gökyüzünde adeta ışık saçacaktır.  Bu sayede daha iyi ve çıplak göz ile gözlemlenebilecektir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme