Nordiska Müzesini Ölmeden Önce Mutlaka Görün

13728-580aab211842e031d4a7aeda16757e6f
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nordiska Müzesi, Stokholm İsveç’te yer alan bir halk bilim müzesidir. Bu müze toplumun her kesimine hitap eden etnografik ve kültürel değerlere sahip malzemeler barındırır. Aynı zamanda dünyanın en büyük halkbilim müzesi olma özelliğini taşır. İnsanların geçmişi ve geleceği hakkında hikayeler sunarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Müze içerisinde giysi, aksesuar, mobilya, fotoğraf, oyuncak ve porselen gibi pek çok tarihi malzeme bulunmaktadır.

Nordiska Müzesi Muhteşem Tarihçesi

Nordiska Müzesi 1873 yılında kurulmuştur. Müzenin büyük bir kısmı 19.yüzyılın sonunda Artur Hazelius tarafından tamamlanmıştır. İlk başlarda gereken fona ulaşamamış olsalar da Hazelius tarafından toplanan bağışlar yardımı ile kısa sürede halka hitap etmeyi başarmıştır. 1898 yılında müzenin tanıtımında 4.525 üye bulunuyordu. Müzenin ikinci katına ise 1900 yılında yapılmıştır.

Stockholm - Nordiska Müzesi 2 | Yol Küre

Nordiska Müzesi Fiziki Yapısı ve Mimarisi

Müze 19 yıllık inşa sürecinin ardından 1907 yılında tamamlanmıştır. Binanın dış görünüşü klasik bir İsveç tarihi modelinden çok Hollanda’dan etkilenen Danimarka mimarisinden almıştır. Binanın merkezini Kral Gustav Vasa’nın heykeli oluşturur. Gayet muazzam bir eser olan heykelin yer olduğu salon 126 metre uzunluğundadır. Duvarların yapımında tuğla ve granit kullanılmış, çatı için ise beton kullanılmıştır.

İsveç | Yeryüzünde Birkaç Adım

Nordiska Müzesine Girmek İçin Verilecek Giriş Ücretleri

İsveçlilerin neredeyse tek kültürel müzesi olan Nordiska Müzesi giriş ücreti yaklaşık 10 Euro.

  • 0-18 yaş arası ziyaretçiler: ücretsiz
  • Yetişkinler: 130 İsveç Kronu
  • Öğrenciler (kimlik göstermek şartı ile) : 110 İsveç Kronu

Nordiska Müzesi Ulaşım

Nordiska Müzesi şehir garına neredeyse 30 dakika mesafededir. Metro istasyonuna ise 10 dakika mesafededir. Eğer tramvay ile gitmek isterseniz Hamngatan Tramvay 7 ile müze durağında inebilirsiniz. Otobüs ile gitmek için Stockhom garından geçen 69 numaralı otobüse binmek gerekir.

Nordiska Müzesi

Nordiska Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze içerisinde birbirinden güzel eserler bulunmaktadır. Bu nedenle pek çok turistin ilgisini çekmekte olup günün farklı zaman dilimlerinde müzeyi gezip görmeye gelen kişiler olmaktadır.

  • Haziran-Temmuz ayları: 08:30-18:00, restoran: 09:30-17:30
  • Ocak-Mayıs, Ekim-Aralık ayları: 10:00-17:00,
  • Çarşamba günleri: 10:00-20:00
  • Müze, 1 Ocak ve 23-25 Aralık tarihleri aralığında kapalıdır.

1 cümlelik açıklama: Görkemli yapısı ve uzun yıllara dayanan tarihi ile Nordiska Müzesi Sami halkını tanıtan sergiler bulundurduğu için her yıl binlerce turist ağırlamaktadır.

 

Kısa-özet açıklama: Nordiska Müzesi İsveç’te yer alan Sami halkını en iyi şekilde anlatan porselen, oyuncak, giyim gibi pek çok malzemeyi bulundurduğundan günümüzde hala dikkat çekmektedir. Çok zor şartlar altında inşa edilen müze dünyanın ilk halk bilim müzesi olma niteliğini taşımaktadır.

Nordiska Müzesi

Kaynakça:

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!