Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

ozel-guvenlik-nasil-olunur
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özel güvenlik; kolluk kuvvetlerine yardımcı, özel şirketlerin yada ihtiyaç duyulan her yerde mal ve Can güvenliği amacıyla çok faydalı olabilecek yasal kanunlar içerisinde, güvenlik yasasına Uygun bir şekilde yapılan görevli işidir. Kanun kapsamındaki özel koruma ve güvenlik hizmetini yerine getiren kişiler olarak tanımlanır.

Kalabalık yerlerde asayişi sağlamak, daha tenha yerlerde ise can ve mal güvenliğini sağlamak gibi görev tanımlarına sahip olan güvenlik görevlileri, kısaca kişi ya da kurum yada değerli varlıkları koruyan kişilerdir. Özel güvenlik görevlisi eğitimleri iletişim, hukuk, güvenlik, yangın, doğal afetler, ilk yardım, silahlar, kalabalık koruma, bireysel koruma gibi birçok alanlarda yapılır.

Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için özel güvenlik görevlisi kimliği  ve sertifikası vermeye yetkili kurumlardan, silahlı yada silahsız eğitim alınması gerekir. Emniyet genel müdürlüğü tarafından yapılan özel güvenlik görevlisi sınavına katılıp en az 60 puan almak gerekir. 60 puan barajını aşan kişiler özel güvenlik görevlisi olma hakkını kazanır.

Silahlı yada silahsız eğitimleri farklıdır. Silahsız özel güvenlik görevlisi sınavlarına ek silahlı soru sınavı da yapılır. Silahlı yada silahsız özel güvenlik görevlisi olmak için istenilen belgeler de farklıdır.

Silahlı eğitimler de 120 saat, 15 gün temel ders verilmekte olup bunun yanı sıra 3 gün silah dersi de verilmektedir. Tüm eğitimler 18 günde tamamlanır. Silahsız eğitim için süre toplamda 100 saattir ve toplamda 15 gün sürer.

Özel Güvenlik Görevlisi İş Olanakları

Özel güvenlik görevlisi için iş olanakları oldukça geniştir. Fabrikalar, siteler, konserler, maçlar yada bankalar gibi birçok alanda iş imkanı bulmak oldukça fazladır. Güvenliğin önemli olduğu her yerde özel güvenlik görevlisi istihdam edebilir.

ÖGG sınav soruları ve cevapları açıklandı 2020... 88.dönem Özel Güvenlik sınav sonuçları ne zaman açıklanır? - Güncel Haberler Milliyet

Özel Güvenlik Görevlileri Ne Kadar Maaş Alır?

Özel güvenlik görevlisi maaşları silahlı yada silahsız işlere göre değişir. Genellikle silahsız özel güvenlik görevlisi maaşları asgari ücret üzerinden hesaplanır. Bazı özel işler ve işin durumuna göre maaşlar değişir. Genellikle özel güvenlik görevlisi eğitimi veren Taşören şirketler harici kendi bünyesinde bulunan iş imkanlarının maaşı daha çok olabilir.

Özel Güvenlik Personeli nasıl olunur? Özel Güvenlik sınav sonuçları! - Eğitim Haberleri

Kendi bünyesinde iş imkanları bulmak özel güvenlik görevlisi eğitimi veren taşeron şirketlerin çokluğundan dolayı biraz kısıtlı olabilir ama imkansız değildir. Kendi bünyesinde özel güvenlik görevlisi olarak yapılan işe verilen maaşlar asgarî ücretin genellikle üzerindedir ve silahlı silahsız olmak üzere maaşlar değişir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme