Özel Mi Özel Adam! Bakın O İsim ve Yaptıkları

nazimhikmetismetozelmanset
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Neyin aslını öğrendiysem orada acı buldu beni.” diyor İsmet Özel. Fakat aslını aramaktan da kat’a geri durmuyor. Peki kim bu İsmet Özel? Neden hem sosyalist düşünceye sahip bireyler hem de İslamcı düşünceye sahip bireyler saygı duyuyor? Çağa nasıl yön verenlerden oluyor? Çağı nasıl anlayabiliyor? Çağı anlamak onu anlatmaktan mı geçiyor? Belki de onu anlamak çağı anlamaktan geçiyor. Sorulan bu sorulara kim cevap verebilecek?

Kimdir Bu Özel Adam

Şimdi de biraz biyografisinden bahsedelim Özel’in. İsmet Özel Aydın kökenli bir ailenin çocuğudur. 1944 yılında Kayseri’de açmıştır dünyaya gözlerini. Kastamonu’da ilk, Çankırı’da ortaokul ve Ankara’da lise eğitimi almıştır.

Belki de küçük yaşta bu kadar şehir gezip farklı yerler farklı insanlar görmesi de bir etkendir bugünkü geniş bakış açısında.  İsmet Özel Siyasal Bilimler’de başladığı üniversite eğitimini Fransız Dili ve Edebiyatı’nda tamamlamıştır.

Gerek dört sene okuduğu Siyasal Bilimler bölümünün ortamından gerekse zamanın Ankara’sının fikri yapısından etkilendiğinden olsa gerek sosyalist ideolojinin bir ferdi olarak tanımlamıştır kendini. Bu fikirler doğrultusunda da faaliyete geçmiştir. TİP olarak da insanlar tarafından bilinen “Türkiye İşçi Partisi” ne üye olmuştur. Arkadaşlarıyla birlikte benimsedikleri ideolojiyi anlatan dergiler çıkarmıştır. Bu dergileri sokakta satmakta dahi görev almıştır. Yani davası için çalışan özverili bir gençtir o zamanlar.

Atatürk demokrasiye karşıydı' diyen İsmet Özel, şeriat istedi

Kurucularından olduğu Fikirler Federasyonu bugünkü adı ile Dev-Genç sol görüşün yıkılmaz kalelerinden biri olarak hayatına devam ediyor fakat İsmet Özelsiz. Zamanın en partizan ruhlu gençlerinden idi. Bunu ‘Evet İsyan’ gibi şiir ve şiir kitaplarında, dönemin dergilerindeki yazılarında açık bir şekilde görebiliyoruz.

Yaşamında Sosyalizmi İliklerine Kadar Yaşadı

Uğruna savaştığı, polis copuna göğüs gerdiği bir fikri vardı ama o fikir yani “sosyalizm” onun için son durak değildi. Belki de durak bile değildi. İslami davaya ulaştıran bir yoldu. Nitekim de öyle oldu. Boş fikirlerle sürdürülen bir ömrün sonunda İslami bir hayat yaşamaya karar verdi. İslami çizgiye yönelmesinde etkili olan bir olay vardır İsmet Özel’in. O da 12 Mart 1971 muhtırası… Bu darbeden sonra bulunduğu fikir dünyasını genişletti.

İsmet Özel - Biyografya

Artık şu an içinde bulunduğu düşünce iklimine varmıştı. Başka bir İsmet Özel vardı insanların karşısında. 1974’te Sezai Karakoç’un çıkardığı ‘Diriliş’ dergisinde dışa vurdu. Tam anlamı ile İslami çizgide olduğunu duyurdu. ‘Amentü’ dedi. Onun “Amentü”sü bugün bile gençlerin yüreğine bomba gibi düşebilen ölümsüz eser oldu. Amentü de eski düşüncelerine eleştiri getirirken sığ kapitalist düzene de salvolarını şu şekilde sıralar şair:

O hep inandığı gibi yaşadı. Belki yanlıştı, bekli huzursuzdu, belki de mutsuzdu. Yanlışlarından döndü, huzura yöneldi; mutluluğu buldu. Asıl mutluluğun kendini bulmak olduğunu gördü. Kendini buldu. Asıl sesini buldu. Özünü tanıdı. İslam’ı tanıdı.

 

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!