Saç Maşası Alacaksanız Bu 3 Detaya Dikkat Edin 

Saç Maşası Alacaksanız Bu 3 Detaya Dikkat Edin 
Saç Maşası Alacaksanız Bu 3 Detaya Dikkat Edin 
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saç maşası, kadınların ısı yardımıyla saçlarına şekil verdikleri bir alettir. Yuvarlak yapısı vardır ve saçları dalgalı, kıvırcık veya bukleli yapmaya yarar. Saç maşaları çok farklı modellerde üretilir ve birçok farklı marka vardır.  Saç maşası alınırken iyi olması değil, saçınıza uygun olması önemlidir. Saçınızın yanında isteklerinize de cevap veren bir maşa olmalıdır. Çünkü maşalar, farklı inceliklerde olurlar ve siz saçınıza nasıl bir şekil vermek istiyorsanız buna uygun maşayı tercih etmelisiniz. Maşaların kalınlıklarına karar verirken, saç tipiniz de önemlidir. İnce ve zor şekil alan saçlarınız için ince maşalar alınmalıdır. Maşaların kalınlıkları 9-50 mm arasında değişir ve her kalınlıktaki maşa farklı isteklere cevap veriyor. Sık bukleler için ince maşalar kullanılırken daha gevşek ve büyük dalgalar elde etmek içinse kalın maşalar tercih edilmelidir.

Maşa Kalınlığı

Saç maşalarının kalınlıkları, tercih yaparken bakılacak en önemli özelliktir. Bunları 5 farklı kategoriye ayırabiliriz. 09-18 mm, 19-25, 19-19 mm, 25-25 mm, 32-32 mm olan saç maşalarından istediğiniz saç şekline ve saçınızın yapısına göre seçim yapmalısınız. İnce saç maşaları ile yapılan bukleler gün içinde bozulsa bile, geniş maşalarla yapılan saçlara göre daha kıvırcık duracaktır. Bu yüzden uzun süre kıvırcık kalmasını istediğiniz saçlar için daha ince maşaları tercih edebilirsiniz. Ancak saçlarınız çok kolay şekil alıyor ve çabuk bozulan bir yapısı yoksa, kalın maşaları de kullanabilirsiniz. Saç spreyleri ile yaptığınız şekilleri korumak için destek verebilirsiniz.  9 ila 15 mm arasındaki maşalar ince olarak değerlendirilir ve sık buklelerle kabarık bir saça sahip olmak isteyenlerin kullandıkları maşalardır. 9 mm olan maşa en ince maşadır ve çok kısa saçlarda kullanılmaz. Genellikle daha uzun saçlarda kullanılan bu maşa ile kıvırcık saçlara sahip olabilirsiniz. Doğal görünümlü saç seviyorsanız 9 ila 13 mm arasındaki maşaları kullanmak doğru olacaktır.

19 mm saç maşaları ise, kalın telli saçlara sahip olan kişilere tavsiye ediliyor. Çünkü bu maşalar daha geniş bukleler oluşturur ve bu bukleler sıkı olan bukle şekillerine göre daha çabuk bozulabilir yapıdadır. Kalın telli saçlar ise daha yavaş bozulacaktır. 25 mm kalınlıktaki saç maşaları ise, kullanım kolaylığına sahiptir. Maşa kullanmaya yeni başlayanlar tarafından kullanan bu maşalar, normal tipteki saçlar için uygundur. Dağınık dalgalar yapmak için kullanılır ve üzerine köpük veya şekillendirici uygulandığında güzel görünümlü saçlara sahip olabilirsiniz.

Maşa Modelleri

  • Kalınlığın yanında bir de saçlara farklı şekiller veren farklı modellerde saç maşaları vardır. Bunlardan ilki kalından inceye doğru giden saç maşalarıdır. İnce telli saçlarda kullanılabilen bir maşadır ve kalın kısmı saç diplerinde kalacak şekilde uygulanarak yukarıdan aşağı artan kıvırcık saçlar elde ediliyor. Aynı zamanda bu tür saç maşalar ince ve sönük saçlara volüm katıyor.

 

  • Bir diğer model olan ucu top şeklinde olan pratik ve korunaklı maşalardır. Saçları kıvırcık yaparken el yakmaktan korkan kişiler için tasarlanmıştır ve saçı kendi kendine saran bir yapıya sahiptir. Saçınıza uyguladığınız bu maşa sayesinde saçınız kendiliğinden ısınacak, şekillenecek ve son halini alacaktır. Kullanım açısından pratik olan bu maşayı, yeni maşa yapmaya başladıysanız kullanabilirsiniz.

 

  • Bombeli yapıya sahip olan saç maşaları da bir diğer modellerdir. Bunlar, daha doğal saçlar yaratırken aynı zamanda dokulu dalgalar oluştururlar. Organik şekillerde yaratacağınız saçlarınıza, farklı versiyonlarda bukleler verebilirsiniz. Bu maşalar, ucu yuvarlak ve oval şekilde iki farklı modele sahiptir. Oval uçları tercih ederek farklı kalınlıklarda bukleler elde edebilirsiniz.
  • Yıpranmış veya boyalı saçlara sahipseniz kullanacağınız maşalar, saçı ısıdan koruyan modeller olmalıdır. Bunlar ısıyı kendileri ayarlayarak saçınızın yanmasına engel oluyor. Yeni nesil mekanizması sayesinde, saçı canlandıran ve bakımlı kılan maşalardan biridir.

 

  • Deniz kızı saç maşaları, derin dalgalar için kullanılır. Bu maşalar sayesinde, deniz kızı görünümlü saç modelleri yaratabilirsiniz. 20’ler temalı nostaljik topuzlar için de bu maşalar kullanılır.

 

  • Bir diğer model de inceden kalına olan maşalardır. Klasik bukleler elde edebileceğiniz bu maşaları kalınlıklarına göre alabilirsiniz. 9 mm’den 32 mm’ye kadar olan çeşitleri sayesinde sıkı bukleler veya daha gevşek dalgalar elde edebilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz şey ise saç boyunuzdur. Uzun saçlar için daha ince maşalar tercih ederken, daha kısa saçlarda kalın uçlu maşalar tercih edilebilir.

 

  • Kendinden kıvrımlı saç maşaları, çok kalın yapılı maşalardır. Kendinden kıvrılmış bir saç görünümüne sahip olacağınız bu maşalar, düz saçlara abartılı olmayacak şekilde hacim verir. Yine bu maşaları kullanmak için çok kısa saçlara sahip olmamalısınız.

 

  • S dalgası yaratan saç maşaları da kadınlar tarafından çok kullanılıyor. Saçları çapraz şekilde sararak elde ettiğiniz S dalgalar, saça derinlik kazandırarak doğal görünümlü olmasını sağlar. Sahip olduğu çift çubuk sayesinde, tek çubuğu kullanmayı tercih ederek normal bukleler de elde etmenize olanak tanır.

Saç Maşalarında Isı Ayarı

Saç maşalarından maksimum verimi alabilmek için bir diğer önemli nokta da çıkabilecekleri ısı seviyesidir. Isıyı ayarlayabileceğiniz maşaları almanız hem istediğiniz görünümü elde etmek hem de saçınızı korumak açısından önemlidir. Çok sıcak kullanılan maşalar saça zarar verirken, ısı ayarı olmayan maşalarla saça şekil vermek zor olacaktır. Maşalar genellikle 230 dereceye kadar çıkabilir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme