Sağlıklı Beslenenler Daha Uzun Yaşıyor

1
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlıklı yaşamın en başı düzgün beslenme ile başlar. Her gün alınması gereken karbonhidrat, sebze, protein, yağ ve şeker oranı doğru ayarlama ile sağlıklı beslenme kişinin hayat kalitesini ve ömrünü arttırmaya destek olacaktır. Karbonhidratlar; pirinç, bulgur, makarna gibi tahıllardır. Protein; et ve süt ürünlerinde bulunan kas yapısını güçlendiren besinlerdir. Sebzelerin önemli noktalarından biri de lif oranı yüksek olan türde ki sebzeleri sıklıkla tercih etmekten geçer.

Doğal Beslenme

Doğal beslenme ise sağlıklı beslenmenin bir diğer basamağı olarak hayatımız da yer almalı. Doğal beslenme günümüzde ön plana çıksa da geçmiş yaşam içerisinde olağan olup herkesin kolaylıkla ulaşabildiği bir durum iken şu an da bizlerin zorlukla ulaştığı maddi yeterlilik gerektiren bir alan olmuş durumda. Doğal beslenme bir pazar haline gelerek yeni dünya da epey bir  yer almaya başlamıştır. Yine de bizlerin doğal besleme için adım atabileceğimiz adımlar mevcut.

Doğal Beslenme Yolları

Mevsimin de yiyeceğimiz meyve ve sebzeler sağlıklı ve doğal beslenme yollarındandır. Yazın çıkan domates, biber, patlıcan, salatalık, kabak gibi sebzeler güneş ile büyür fakat bunu kış ayında suni güneş altında büyüme ile yapılır ve yenilirse besin değerlerinde fazlasıyla azalma olacağı gibi lezzette de epey eksiklik olur.

Bir başka nokta ise doğal olmayan yağlardan uzak durmak olacaktır. Zeytinyağı evlerden eksik olmaması gereken temel doğal yağların başında yer almalıdır. Yemekler de kullanılan yağlar dışında kuruyemiş gibi besin içerisin de bulunan yağlarda göz ardı edilmemeli ve dengeli kullanım göz edilmeli.

Sağlıklı ve Doğal Beslenme Sonucu Nedir?

Ürünlerin doğal olanı; doğal yoldan elde edilen, kimyasal değmemiş toprak, suni yem yememiş inek veyahut tavuk tercih edilerek bu hayat stili benimsenir. Günlük veya haftalık alınması gereken oranlar düzgün tespit edilerek günlük enerjimize katkı sağlayacağız. Bulaşan herhangi bir virüse vücut tepkimesi ve korumasını daha sağlam şekilde gerçekleştireceği için bize yansıyan kırgınlık, ağrı daha az olacaktır.

Aynı zaman da vücuda giren besin kalitesi ve doğru alım sonucu insanın psikolojik sağlımıza katkı sağladığı gözlemlenmiştir. Sağlıklı beslenme doğru oranlarda alınan besin değerleri ile tokluk hissi ile kilo kontrolü için de faydalı olup obezite ve fazla kilo alımını engeller. Sağlıklı ve doğal beslenme yukarı da incelediğimiz gibi kişini fizyolojik ve psikolojik olmak üzere birçok yönden sağlına katkı sağlamaktadır.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme