SGK Emekli Olacakların Yüzünü Güldürecek Adımı Attı

SGK Emekli Olacakların Yüzünü Güldürecek Adımı Attı
SGK Emekli Olacakların Yüzünü Güldürecek Adımı Attı
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vatandaşların çoğu yaşını doldurmuş olmuş olsalar da SGK’ya olan borçları nedeni ile emekli olamazken, SGK bu durumu attığı adım ile çözüme ulaştırdı. Emekli olmak isteyen vatandaşlara SGK’dan güzel haber geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu ve kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar bankası arasında beklenen kredi protokolünün imzaları atıldı. Protokol kapsamında SGK’ya Bağ Kur borcu olan vatandaşlar bu üç bankadan aylık 1.60 faiz ile 36 ay vadeli kredi kullanma imkânı elde edebilecekler.

Destekler 1 Şubat”a Kadar Devam Edecek

SGK’ya borcu olan vatandaşlar kredi desteği ile emekli olmak için kredi desteğine sosyal güvenlik il merkezlerinden alacakları emekli olabilme yazısı ile Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası’na başvurular başladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanvekili olan İsmail Yılmaz, vatandaşlara tanınan bu haktan yararlanmak için kamu bankaları ile imzası atılmış olan protokol kapsamında vatandaşın borcunu ödemesi durumunda aylık bağlanacak olan emeklilik ile aldıkları kredi desteğinde ödeme güçlüğü çekmeyeceklerini de dile getirdi.

Kredi desteklerinin 1 Ocak 2009 – 10 Aralık 2010 tarihlerinde sigortası durdurulan işçinin ödeyeceği bedel 24 bin lira yerine 9 bin lira olacak. Başvurular 1 Şubat’a kadar devam ederken son ödeme tarihlerinin de 31 Mart’a uzatıldığı da açıklandı.

Şartları Taşıyan Herkes Bu Haktan Yararlanabilecekler

Vatandaşların bankalardan kullanacakları kredi desteği ile belirtilen yıllar arasında biriken sigorta prim borçlarının ödenebilmesi halinde 4/b kapsamında yaşlılık aylığı alabilmeyi hak kazanmış olan sigortalı vatandaşlar yararlanabilecekler.

4/b kapsamında prim borcunun SGK’ya ödenmesi halinde 4/a yaşlılık aylığına başvuru yapabilecek kişiler, SGK Ek-5 veya Ek-6 tarafından çalışan vatandaşlar başvurabilecekler.  SGK’ya birikmiş prim borçlarını ödemesi hallerinde yaşlılık aylığına başvurup alabilecek durumda olan sigortalı haklardan yararlanabilecekler.

Bunların yanı sıra askerlikten dolayı borçlanmalar veya doğum dolayısı ile SGK’ya borçlanılması durumunda yaşlılık aylığı alabilecek durumda olan fakat durdurulmuş olan hizmet sürelerinin telafi edilebilmesi durumunda bu haktan yararlanabilecek. Ayrıca 8 Ocak’ta başlayacak olan ödemeler bankaların sisteminde kayıtlı IBAN hesaplarına yapılacak. IBAN hesabı olmayan veya hatalı olan vatandaşlar ödemeleri  PTT aracılığı ile alacak.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme