Sınav Stresinden Arınmanın Kolay Yolu

sinav-stresinden-arinmanin-kolay-yolu
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çoğumuz hayatımızın bazı kesimlerinde sınav stresi yaşamışızdır değil mi? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Kimimiz iyi bir eğitim hayalleri kurarken, kimimiz de daha iyi bir iş hayali kurarken.

Sınavlar ulaşmak istediğimiz hayallerimiz için attığımız adımların bir basamağı olmuştur hayatımızda ve çoğu kez sınav stresiyle baş edememekten dolayı hayal kırıklıkları yaşamışızdır. Sanki o sınav hayatımızın bir bedeliymiş gibi kurgulamışızdır beynimizde.

Peki, soruyorum size şöyle bir düşündük mü acaba sınavları bu denli aşılmaz, korkulu rüya haline getiren nedir? İnsan… Öyle değil mi… Sadece insan sadece bizler, korkmayın sadece düşünün inanın kendinize, ömrümüzden onca zaman vermişken o kadar çalışmışken neden biz sınavlardan korkuyoruz bırakın sınavlar bizden korksun.

Eşsiz Hazinem

Bizlere bahşedilen eşsiz bir hazinemiz var biliyorsunuz değil mi? Evet eşsiz bir hazine; nefes… Olmasa ne yapardık bir düşünün, şimdide var olan hazinemizle ne yapabiliriz onu düşünelim, ne kadar harika ki korkularımız derin bir nefesle hafifliyor, derin, sakin bir nefes egzersizi sizi korkusuz bir insan yapabiliyor bir anda.

Kriz anında nefesimiz kurtarıyor bizi, korkup kalbimiz çarpıntıya girse derin, sakin alınan bir nefes kurtarıyor bizi, yani sevgili dostlar hayatta bir nefeslik yaşıyorsak o nefesi de doğru kullanmayı bilmemiz gerekiyor. Bırakın sınavlar bizden korksun nefes egzersizleri de nazarımız olsun.

Sınavlar Önemli Ama Sizden Önemli Değil

Sınavlar elbette çok önemlidir hayatımızda fakat insan kendinden daha değerli bir varlık olmadığını da biliyor olmalı. Ne diyor Allahü Teala (c.c.) “Yaradılmışların en üstünü”. Bu söz bile başlı başına insanoğlunun yüceliğini anlatmıyor mu bize? Her şeyden önce kendimize değer vermeliyiz, her türlü zorluğun üstesinden gelebilecek güce sahip olduğumuzu aklımıza kazımalıyız.

Aman efendim dünyaya bir kere geliyorum iyi şeyler olsun istiyorum hayatımda o yüzden stres yapıyorum diyorsunuz sanki, evet bir yerde haklısınız dünyaya bir kere geliyoruz fakat kendimize hak ettiğimiz değeri veriyor muyuz? Sizin kendinizden beklentileriniz olsun ve kendinizi üzmeden sakince başarın, her engeli inanarak aşın. Kendinize güvendiğinizde, o müthiş hazinenizi kullanarak kalbinizi, beyninizi yumuşatıp sakin kalabildiğinde zaten sınavın yarısı bitmiş demektir daha en baştan. Kendinizi sevin ve mutlu kalın, inanın ve güvenin gerisi kendiliğinden su misali akıp gidecektir, sevgilerimle

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme