Sinir Sistemi Öyle İlginç Bir Sistem ki Görenler Hayrete Düşüyor!

indir
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinir sistemi, canlıların hayatî olaylarını kontrol eden organların tümüdür. Canlının yaşamsal faaliyetlerinin çoğu buradan yönetilir. Bu organlar beyin ve omurilik olarak ikiye ayrılır.

Beyinin Yapısı Ve Bölümleri

Beyin;  iç organların kontrolü, istemli hareketlerin oluşumu, hayati eylemlerin kontrol altında tutulması gibi son derece önemli görevlere sahiptir. Beynin içi ak dışı boz maddeden meydana gelir. Nöron adı verilen özelleşmiş hücrelerin, impulsları (veri) taşıyarak durmaksızın çalıştığı bu organ; ön beyin, arka beyin ve orta beyin olarak üçe ayrılır.

Sinir Sistemi Hakkında BilgilerSinir Sistemi Nedir? | Viakep

Ön BeyinSinir Sistemi Nedir? | Viakep

Beyinin büyük bir kısmını oluşturan ön beyin; istemli hareketlerin yapılması, duyu organlarından gelen impulsların değerlendirilmesi ve beyne alınan bilgilerin depolanmasından sorumlu beyin bölümüdür.

Orta Beyin

Beynin refleks merkezidir. Görme ve duyma refleksleri vardır. Canlının bir uyartı alması sonrası refleks olarak gözünü oraya çevirmesi orta beynin görevidir.

SİNİR SİSTEMİ. - ppt indir

Arka Beyin

Arka beyinin kısımlarından olan beyincik, canlının dengede durmasını sağlar. Yürürken ve koşarken canlının bunları zorlanmadan yapması ve refleks haline getirmesinde beyinciğin önemi çok yüksektir

Omurilik soğanı arka beyinin bir başka bölümüdür. Solunum, boşaltım, sindirim gibi hayati olayların yönetilmesinde etkilidir. Omurilik soğanı zarar gören bir canlının yaşama oranı düşüktür.

Omuriliğin Yapısı Ve Bölümleri

Omurilik,  sinir sistemini oluşturan ikinci yapıdır. Canlının refleks hareketlerinden sorumludur. Canlının etkiye tepki vermesini omurilik sağlar. Omurilik, dışı ak içi boz maddeden meydana gelir. Bir canlıda omuriliğin zarar görmesi felce yol açabilir. Canlının refleks merkezi olan omurilik, impulslar ve beyin için köprü görevi görür. Dışarıdan gelen bir etkinin  ( uyartı ) ve beyin için köprü görevi görür.

Dışarıdan gelen bir etkinin beyine iletilmesi sırasında çapraz yapılmasından omurilik soğanı sorumluyken, beyinden gelen tepkinin ilgili organa ( ekfektör organ ) iletilmesi sırasında impulsların çapraz yapmasından omurilik sorumludur. Omuriliğin çalışmadığı zamanlarda kontrol beyne geçer, hata düzeltilir ve omurilik tekrar görevine devam eder.

Doç. Dr. Burak Akesen - Ortopedi ve Travmatoloji -Omurga Cerrahisi

Bazı Sinir Sistemi Rahatsızlıkları

MS Hastalığı olarak bilinen hastalığın başlıca oluşum nedeni nöronlarda bulunan ve iletinin hızlı gitmesini sağlayan miyelin kılıfı isimli koruyucu kılıfların zarar görmesidir.

MS hastalığı hakkında merak ettikleriniz - Sağlık Haberleri | NTV

Felç, omuriliğin zarar görmesi sonucu vücudun refleks hareketlerini yerine getirememesi sonucu oluşan bir sinir sistemi hastalığıdır.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!