Skolyoz Nedir?

Skolyoz Nedir?
Skolyoz Nedir?
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nedeni belli olmayan ne zaman çıkacağı bilinmeyen doğuştan da kaynaklanabilinen ama en çok ergenlik döneminde gözüken sinsi hastalık SKOLYOZ. İlk duyulduğunda annelerin babaların direkt kendini sorguladığı ve yargıladığı omurilik eğriliği hastalığı. Günümüzde çeşitli tedavi yöntemleri bulunduğu İçin artık kabus olmaktan çıkan hiç korkulmayacak ama meşakkatli ve takibi yapılması önemli olan bir süreç.Özel hastanelerde maalesef altından kalkışması güç tedavi masrafları devlet hastanelerinde ise sıra beklerken eğer tedavi sürecini kaçırmazsak çaresi olan bir rahatsızlık.

Skolyoz Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Başına gelmeyen bilemez. Eğer hastalık sahibi çocuğunuz ise ebeveynlerin sabırlı olması gerekiyor. Ve çocuğunuz İçin en iyi tedavi yöntemini bulmanı gerekiyor. Eğriliğin derecesine göre yüzme tekniği, fizyoterapist desteği, teknik yüzme , barfiks, korse ve son çare ameliyat ile düzelme. Buradaki en büyük olgu çocuğun yada yetişkinin hangi aşamada olduğunu çok iyi tespit edip ona göre hiç geç kalmadan tedavi yöntemlerinden birini seçerek bir an önce başlamak. Dermanı olan bir hastalık. Psikolojik olarak kendinizi dertlendirmemeniz gereken bir durum.

Doktorların söylediği bebekten çocuklarınızı emekleyebildikleri kadar emekletin. Neden mi kasları gelişsin. Erkek çocuklara nazaran kız çocuklarda daha fazla görüldüğü söylenmektedir. Ergenlik dönemine girerken omurilik boy uzaması ile beden uzaması birbirini tamamlanmadığı İçin omurilik içeride eğriliyor. Kaslarda güçsüz ise direk eğrilik derecesi artıyor.

Eskiden her boy uzamasında 6 ayda bir ameliyat ediliyor ya da boy uzaması durdurularak tek ameliyatla işlemler hallediliyormuş. Çok uzun yıllar önce ise asma yöntemi ve alçılama yöntemi kullanılıyormuş. Günümüzde ise teknolojik gelişmelere bağlı kalarak hastanın yaşına göre daha teknik ameliyatlarla bir ay gibi Kısa bir sürede normal hayatına döndürülebiliyor.

Ameliyat sonrasında tek yapılamayan şey aerobik ve ağır yük işleri . Onun dışında kontrollü olarak her türlü spor ve meslek yapılabiliyor.

Skolyoz Farkındalığı

Evde kontrolle Skolyoz tespiti çok kolay. Dizlerinin üzerine Rükuya eğil boyundan kuyruk sokumunda omurilik dümdüz ise sorun yok ama hafifde olsa eğrilik varsa doğru doktora. Bilinçli ve Sağlıklı günler

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme