Sokağa Çıkma Yasağı ile İlgili Flaş Açıklamalar

Sokağa Çıkma Yasağı ile İlgili Flaş Açıklamalar
Sokağa Çıkma Yasağı ile İlgili Flaş Açıklamalar
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanlığından sokağa çıkma yasakları ile ilgili flaş açıklamalar geldi. Gelen açıklamalara göre 4 Ocak Pazartesi gününden itibaren hafta içi akşam 21.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında ve 8 Ocak Cuma günü akşam 21.00’da başlayıp 11 Ocak Pazartesi günü sabah 05.00’de biten sokağa çıkma kısıtlamalarına uymayan 35.544 kişiye cezai işlem uygulandı.

Sokağa Çıkma Yasaklarına Dikkat!

İçişleri Bakanı yasaklar ile ilgili şöyle bir açıklamada bulundu; “ Covid-19 mücadelesi kapsamında toplumsal ve bireysel sağlığın korunması amacına yönelik kısıtlamalar getiriyoruz. Tüm vatandaşların mücadeleden başarı ile sonuç almamız için yasaklara ayak uydurmasını bekliyoruz.”

Korona virüsü ile mücadele kapsamında hafta içi akşam 21.00’den sonra sokağa çıkma yasağı getirildi. Aynı zamanda Cuma akşamı 21.00 Pazartesi sabahı 05.00 olmak üzere hafta sonu da sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Böylece yoğunluğun azalacağından dolayı salgının azalacağı düşünülüyor. Kısıtlamalara uymayan vatandaşlara da idari ya da adli ceza uygulanacak.

Bu kapsamda yeni gelen yasaklara uymayan 35.544 kişiye 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında adli ya da idari cezai işlem uygulanmıştır.

Sokağa Çıkma Kısıtlamaları İşe Yarıyor mu?

Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı?
Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı?

Salgınla mücadele kapsamında yeni gelen kısıtlamalar dan önceki vaka sayılarına bakılırsa kısıtlamaların gerçekten de işe yaradığı görülüyor. Çünkü sokağa çıkma kısıtlamaların dan sonra vaka sayılarının bir hayli düşüşe geçtiği ortada. Kısıtlamalara uymayan vatandaşlar da tedbirli olursa kısa sürede salgını yeneceğimiz düşünülüyor.

Pandemi sürecini bitirip normalleşme düzenine geçene kadar gerekli tedbirleri elden bırakmamak gerekiyor. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyarak yaşamımıza devam etmek hem kendi sağlığınız hem de toplum dağlığı açısından büyük önem arz ediyor. Dışarı çıkarken mutlaka maske takmak, maskenin ağız ve burun kısmını kapatması, diğer vatandaşlarla aramıza en az 1 metre mesafe koymak, her eşya temasında en az 20 saniye bol sabun ile elleri yıkamak alınacak basit tedbirler arasında yer alıyor.

Eğer ülke genelinde tedbirli olursak 2021 yılının sonlarına kadar salgını başarı ile yeneceğimiz düşünülüyor. Aşının da gelmesi ile beraber vatandaşlar Covid-19 virüsünden kurtulmayı sabırla bekliyor.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme