Sosyal Medya’nın Yeni Nesil Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Sosyal Medya'nın Yeni Nesil Üzerindeki Etkileri Nelerdir?
Sosyal Medya'nın Yeni Nesil Üzerindeki Etkileri Nelerdir?
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir yandan hayatımızda çokça avantaj sağlayan çığ gibi hızla büyüyen ve yaygınlaşan bir araç olmasına karşın sosyal medya, yeni nesil Z kuşağı bireylerini etkileyerek gizli bir amaç güdüyor olabilir mi?

Sosyal Medyanın Hedef Kitlesi

Her yaşa hitap eden ve severek vakit geçirdiğimiz sosyal medya, birçok gizli yöntem ile hepimizi bağımlı hale getirmekte. Özellikle genç bireyleri hedef alan sosyal medya, bireyleri bağımlı hale getirerek ekranlara tutsak etmekte. Genç bireylerin teknolojiye daha yatkın olmasını fırsat bilen sosyal medya şirketleri bundan faydalanarak hedef kitlesini gençler haline getirmekte. Genç yeni nesil ise hedefi olduğu mecranın getirdiği sorunlarla boğuşmakta.

  • Sosyal Medyanın Sebep Olduğu Kişisel Sorunlar

Genç neslin sosyal medya yüzünden yaşadığı ruhsal sorunlar; depresif hissetme, asi olma, yalnız kalma korkusu, kendini beğendirme çabası,özgüven eksikliği gibi birçok psikolojik sıkıntılar olarak özetlenebilir. Tüm bunlar önemsiz, ergenlikten ibaret gibi gözükse de aslında kişiyi intihara kadar sürükleyebilen ve önem arz eden bir durumdur. Sosyal medya üzerinden gelen taciz içerikli bir mesaj, fotoğrafının altına alabileceği olumsuz bir eleştiri hatta bazen paylaştığı bir fotoğrafın beğeni sayısı bile kişiyi olumsuz duygulara sürüklemeye yeterlidir.

  • Sosyal Medyanın Sebep Olduğu Toplumsal Sorunlar

Teknoloji ile cehaletin azalması beklenirken sosyal medya yüzünden bilgi kirliliği de hızla artmakta. Genel hatlarıyla yeni neslin geçmiş kuşaklara göre birçok avantaja sahip oldukları gerçeği bir yana dursun daha kolay erişim olanağına karşın bireylerin boş ve yanlış bilgilere sahip olduklarını gözlenmekte. Ayrıca yazım kurallarının hiçe sayıldığını bu mecra topluma ana dilini dahi unutturmakta. Sosyal medyada harcanan boş zamanlar, kitap okuma alışkanlığından uzaklaşan, tembel, cahil bir topluma davetiye çıkarmakta.

Ne Yapmalı?

Gençlerimizi sosyal medyanın olumsuz etkilerinden korumak için öncelikle bu konu hakkında daha bilinçli bir nesil yetiştirilmeli ve gerek ebeveynlerin gerekse devletin kısıtlamaları olmalıdır. Tamamen özgür bir platform körpe kalpler için can yakabilir. Kişisel sorunların dışında koskoca bir toplumu yok etmek bile mümkündür. Sosyal medyanın gücü azımsanmamalı ve yerine göre dost yerine göre bir düşman gibi görüp gerekli önlemler alınmalıdır.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme