Su Arıtma Cihazının Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

suart
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeryüzünde yaşayan her canlı hayata tutunabilmek için çabalar. Hayata tutunmasında en önemli etkin; içtiği su ile soluduğu havadır. Ne yazık ki insanoğlunun bunlara pekte sahip çıktığı söylenemez. Hem kendi için hem de insanlık için bunu yapması lazım. Suyu ele alalım mesela. İnsanın yaşam kaynakları arasındaki en önemli ihtiyaçlarından biridir. Su olmadan insan en fazla ne kadar yaşayabilir ki?

Bu tamamen bağışıklık sistemi ile alakalıdır. Su ne kadar kirli olursa olsun, eskiden olsa hiç düşünmeden suyu dikerdik kafamıza. Peki şimdi öyle mi? Ne yazık ki sular artık arıtılmadan, içilecek durumda değiller. Arıtılmayan suların içilme olasılığı çok düşük.

Neyse ki su arıtma sistemleri sayesinde artık temiz su içme olanakları yüksek. Su arıtma sistemi sayesinde hem bağışıklığınızı korur hem de temiz su içmenizde faydalı olur. Fakat arıtma temizliği olmadan bunun mümkün olduğu söylenemez. Uzun ömürlü arıtma su cihazına sahip olmak için mutlaka temizliğine dikkat edilmesi lazım. Aksi durumlarda oluşacak hasarların önüne geçmek mümkün değil hem de size masraflı bir şekilde dönmüş olur. Bunun için mutlaka rutin temizliğine dikkat etmeniz lazım. Peki nedir bu su arıtma sistemi ile arıtma temizliği? İsterseniz bunu ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Su Arıtma Cihazı Nedir? 

Eğer bir köyde dağın yamacında yaşamıyorsanız, yaşamış olduğunuz evin etrafında veya yakınlarında doğal ve temiz su kaynağına sahip değilseniz eğer bir an önce su arıtma cihazı taktırmanız gerekir. İster evinizde ister iş yerlerinizde. Nerde olduğunuzun pek bir önemi yok, önemli olan sizin sağlığınız. Şebeke suyu ve depo suyu insan sağlığına zararlı, hatta kronik rahatsızlıkların oluşumuna gebe diyebiliriz. Peki nedir bu su arıtma cihazı? Evlere, fabrikalara, iş yerlerinde kullanmış olduğumuz su şebeke sularıdır. Zararlı organizmalardan arınmadan, temizlenmeden gelen suyun arıtılmasın da rol alan ve daha berrak su içmemize yarayan bir cihazdır.

Su arıtma cihazı şebeke suyunun içindeki mikroorganizmaları, kimyasal maddeleri, katı parçaları ve aklınıza gelebilecek her türlü zararlı maddeleri eleyerek, sağlığınızı korur. Bunları yaptığı zaman; dezenfeksiyon, çöktürme, filtrasyon, ters ozmoz gibi birçok işlem uygulaması yapar. Buradaki su arıtma cihazı sisteminin en kritiği ve dikkat edilmesi gereken yer arıtma temizliği olduğunu söylemek mümkün. Çünkü temizliği yapılmayan arıtmalardan; temiz ve berrak su içilmesi beklenemez. İçtiğimiz suyun içindeki zararlı maddeleri en aza indirip ve daha sağlıklı yaşam için bu gibi durumlara dikkat etmeliyiz.

Su Arıtma Cihazı Sağlıklı Mıdır? 

Suyun hayatımızdaki yerini her ne kadar tartışırsak tartışalım her zaman önemli bir yere sahip olduğunun farkına varacağız. Musluktan içilen suyun, bazen vermiş olduğu rahatsızlıktan dolayı yakınırız. Fakat bunun için çözüm yolu olarak arıtma cihazları yer almakta. Su arıtma cihazları sayesinde daha sağlıklı su içmek artık çok daha kolay. Düzenli olarak arıtma temizliği yapılan her cihazdan sağlıklı ve temiz su içmek mümkündür.

Temiz suyun sağlıklı ve faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Sevdiklerinizin hatta çocuklarınızın sağlığını koruyabilmek adına su arıtma cihazı kullanmanızda fayda vardır. Arıtma temizliği yapıldıktan sonra gönül rahatlığıyla su içilebilir hale gelir. Evinizin mutfağına taktıracağınız bir su arıtma cihazı sayesinde, gönül rahatlığıyla su içebileceksiniz.

Su Arıtma Cihazının Farkı 

Damacana suları; damacana sularında yüksek miktarda bakteri riskleri yer almaktadır. Bu durum sağlığınızı olumsuz yönde etkilemektedir. Kısa vadeli ve bakteri riskinin çok olduğu suları tercih etmeniz önerilmez. Pompa kısmında meydana gelebilecek bakterilerin önüne geçmek mümkün değil. İster istemez, su içerken bu bakterilerden kaçınmamız beklenemez. Arıtma su cihazı sayesinde; düzenli olarak yapacağınız arıtma temizliği sonrasında sağlığınızı koruyabileceksiniz. Suyun tadında oluşan değişikliği kendiniz de tadarken anlayacaksınız. Böylelikle hangi suyu içmeniz gerektiği konusunda karar verebilme kolaylığınız olacak.

Su arıtma cihazı; sağlığınızı korumak için, gönül rahatlığıyla tercih edebilmeniz mümkündür. Sağlığınız için tasarlanmış olan bu kusursuz teknolojiyi deneyebilirsiniz Su arıtma cihazında meydana gelen arıtılmış su; farklı filtrelerden geçerek vücuda en sağlıklı ve yararlı şekilde geçmeyi kolaylaştırır. Hatta suyun içinde yer alan klorun tamamını ortadan kaldırarak yapar bu işi. Klordan tamamen arıtılmış olan musluk suyu, artık daha sağlıklı ve yararlı hale gelmekte. Arıtma temizliği yapılan her durumda, sağlıklı su içmek mümkündür.

Mineral; su arıtılma sırasında, suyun minerallerden ayrılmaması lazım. Arıtma cihazının temizliği düzenli yapıldıktan sonra suyun temiz olma ve minerallerini kaybetmemiş olmasından dolayı sağlıklıdır. Çocuklar için önemli rol oynayan su arıtma cihazı; çocuklarınızın sağlığını koruyarak, daha yararlı hale geliyor. Suyun içindeki mineraller sayesinde, su ihtiyacını en iyi şekilde karşılamak mümkündür.

Tat ve koku; ne yazık ki musluk sularının arıtılmama sonucunda kötü tat ve kokularla karşı karşıya gelmek mümkün oluyor. Bu gibi durumlarla karşı karşıya gelmek istemeyenlerin, sağlığını korumaya ihtiyacı vardır. İçmiş olduğumuz suyun hangi nesne içerisinde yer aldığı da oldukça önemlidir. Mesela damacanalardan su içince, farklı tat ve koku alınır. Bu da damacana şişesinde meydana gelebilecek tat ve kokunun hemen sinmesi oluyor. İçilen suyun saflığını korumak ve sağlıklı bir şekilde tüketebilmek için su arıtma cihazını tercih etmeniz çok önemlidir. Ağız kısmında bakterilerin oluşması ve artması kaçınılmaz bir son haline gelmeyi başarıyor.

Su Arıtma Cihazının Önemi 

Canlıların yaşam kaynağı olan suyu canlılar için çok büyük önem taşımakta. Canlı hayatını devam ettirebilmesi için suyun temizliğine önem vermesi gerekir. Bunun için sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek adına; mutlaka ev ve iş yerlerinde su arıtma cihazı olması gerekir. Musluk sularının insan sağlığını çok büyük riske atmaktadır. Günümüz şartlarında kirli suların oranı daha da artması, musluklara kadar gelmesine sebep olur. Suyun arıtma temizliği yapılmadan musluklara kadar ulaşmasından dolayı çok fazla risk taşımaktadır. Çevre kirliliği en büyük etkenler arasında yer alıyor. Suyun kirli olarak bize ulaşmasından sonra bunun önüne geçmek için su arıtma cihazlarını mutlaka tercih etmeniz gerekir. Düzenli olarak yapacağınız arıtma temizliği sayesinde daha sağlıklı ve berrak su içmenizi sağlayacak. Bu sayede kirli su içmekten kaçınmış olursunuz ve daha sağlıklı bir gelecek için adım atarsınız.

Suyun zararlı organizmalardan arındırılması ve temizlenmesi, çok büyük önem arz etmekte. Su arıtma cihazlarında yer alan filtrelerin hepsi farklı görev üstlenmekteler. Hepsinin işlevi farklı olduğu için mutlaka bakıma ihtiyaç duyarlar. Normal şartlar altında üç ayda bir arıtma temizliği yapmanız sonucunda bunun daha sağlıklı hale gelmesini sağlarsınız. Kimyasal organizmalara maruz kalmış olan vücudun direnci düşer ve böylelikle vücudun dengesinin bozulması söz konusu olur. İçmeye hazır olan bu suyun cildin daha genç görünmesini ve yaşlanmayı geciktirdiğini görebilmemiz mümkün. Suyun temiz olması her zaman sağlık için önemlidir. Temiz suda hayat var.

 Su Arıtma Cihazı Filtre Özellikleri 

Suyun içerisinde bulunan ufak partikülleri ayırma özelliğine sahip olan su filtresi, bu işlemleri görebilmek ve gerçekleştirmek için çok fazla özellik ile donatılmıştır. Farklı işlemleri görebilme özelliğine sahip olan arıtma sistemi, yaygın olarak kullanılmaktadır. Ters ozmoz özelliği sayesinde, çevre özellikleri nedeniyle tercih edilmektedir. Su filtrasyon özelliği sayesinde etkili bir şekilde ters ozmoz, suda bulunan virüsleri ve bakterileri arıtma özelliği vardır. Su arıtma cihazının filtrelerini suyun kullanım miktarına, suyun kirliliğine bağlı olarak 3 ile 15 ay içerisinde arıtma temizliği yapılmasında fayda vardır.

Su Arıtma Cihazı Aldığınızda Nelere Dikkat Edilmelisiniz? 

Daha temiz ve sağlıklı su içmek için tercih edeceğiniz su arıtma cihazlarını çok iyi seçmeniz gerekir. Su arıtma cihazının en önemli parçası filtreleridir. Filtrelerin kalitesine göre su tam veya çok az miktarda arıtılır. Özellikle arıtma temizliği de çok önemlidir. Arıtma cihazı alırken kendi sağlığınızı da göz önünde bulundurup da almalısınız. Arıtılan suyun daha sağlıklı hale gelmesi ve tüketmeniz için kaliteli ürünler almayı tercih edin. Su arıtma cihazı alırken dikkat edilmesi gereken birkaç durum;

 • Filtreler suyun içindeki zararlı maddeleri arıttığında bir yandan sağlık için faydalı olan minerallerin kaybolmasına da sebep olur. Bu yüzden su arıtma cihazlarında suyun içinde bulunması gereken minerallerini ekleyen filtrelerden almaya özen gösterin.
 • Kendi kendiniz temizleyen özelliği olan filtreler daha uzun ömürlüdür ve sağlıklıdır.
 • Arıtma temizliği yaparken mutlaka kolay değiştirilebilir ve yedek parçalarının kolaylıkla bulunabileceği cihazları seçin.
 • İnline filtrelerin en büyük özelliği; dış etmenler ile temas etmez, bu sayede bakteri ve mikrop barındırması söz konusu değildir.
 • Ters ozmoz filtreleri birçok kişi tarafından çok fazla tercih edilebiliyor.
 • Mutlaka su cihazınızın temizliğini yapmaya özen gösterin. Üç ayda bir değiştireceğiniz filtrelerin daha sağlıklı su içmenizi sağlayacaktır. Bakımı ve temizliği yapılmayan filtrelerden temiz ve sağlıklı su içmesi beklenemez.
 • Su arıtma cihazı temin edeceğiniz firmanın güvenilir olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır.
 • Arıtma temizliği sırasında mutlaka filtrelerinizin standart ölçülerine uygun olması gerekir.

 Su Arıtma Cihazında Güvenilir Teknoloji Ters Ozmoz 

Su arıtma konusunda bilgi sahibi olmaya başladığımız zaman karşımıza çıkabilecek kavramlardan biri “ters ozmoz” oluyor. Bütün dünya üzerinde en çok tercih edilen tezgâh altı su arıtma sistemidir. Geçmişten günümüze kadar uzanan ters ozmoz gemilerde bile deniz suyu arıtılmasında kullanılmıştır. Fakat maliyetli ve büyük boyutlu olduğundan dolayı bu yöntem ticarileşmemiştir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi de uyguna su arıtma sistemi ile birlikte artık çok ucuz. Yapacağınız arıtma temizliği sayesinde uzun ömürlü cihazınızla daha sağlıklı su içersiniz.

Ters ozmoz arıtma cihazında aslında karmaşık olmayan bir çalışma sistemi vardır. Yapılacak olan bu yöntem sayesinde su arıtma cihazıyla birlikte su, kendisine uygulanan ozmotik basınçla ürün suyunu ve atık suyunu iki farklı şekilde ayrıştırır. Arınmış su ve ürün suyu dediğimiz şey sağlıklı bir şekilde içebileceğiniz, temiz su anlamına geliyor. Atık su; arıtılmış olan zararlı maddeler, arıtma cihazından atılabilmesi için gerekli olan parçanın olduğu yerdir. Kısacası kirlerin hepsi bu tarafa gidiyor. Yapacağınız arıtma temizliği sayesinde bu işlem daha doğru hale gelecektir. Daha sağlıklı bir şekilde, gönül rahatlığıyla su içebilirsiniz.

Su Arıtma Cihazı Filtresi 

Su arıtma cihazınızda suyun arıtma işlemini gerçekleştiren sadece bir filtre yok. Amaçları farklı olan filtrelere sahiptir. Böylelikle daha kaliteli ve güvenilir su içme şansınız oluyor. Farklı çeşitlerde farklı amaçlarda olan filtreler mevcut. Bu filtreleri beş farklı şekilde sıralamamız mümkün. Bunun için mutlaka arıtma temizliği yapılması lazım. Bu büyük bir önem taşımakta.

Ön karbon filtre: Farklı organik bileşenlerin olduğu, koku, klor ve benzeri gibi olan organik zararlı kimyasal maddelerin geçtiği yerdir.

Tortu filtresi: Membran filtrenin tıkanmaması için önemli rol oynar. Bu sayede suda çözünmeyecek olan büyük parçaları ayıklar.

Membran filtre: Suyun içindeki organik kimyasal madde ve zararlı organizmalar gibi ne varsa hepsi burada en iyi şekilde toplanarak ayıklanır.

İnno-sense filtre: Koku önleyen filtre ve karbon filtre ile birlikte bir araya gelerek; suyun içinde oluşabilecek tat ve kokunun iyileşmesini sağlıyor.

Anti-bakteriyel filtre: Yayılacak olan mikroorganizmaların önüne geçer ve sürekli olarak suyun her zaman hijyenik ve sağlıklı kalmasını sağlamakta büyük rol oynar. Bunun için arıtma temizliği için gerekli olan önlemleri alınız.

Günümüzde çok fazla tercih edilen ve popüler hale gelen su arıtma cihazının fiziksel olarak küçük durduğuna bakmayın. Etkisi ve bu filtrelerin aralarındaki iletişimi sağlayamaya yarayan ters ozmoz teknolojidir. Filtrelerin kullanım amaçlarına uygun ve ters ozmoz teknolojisi cihaz temizliğinde ve suyun temizliğinde çok önemlidir. Biz firma olarak sizlere bu sistemin filtreler ile çalıştırabilmek için cihazlarımızdan sizlere temin ederiz ve gerektiği zamanda daha sağlıklı su içebilmeniz için arıtma temizliği de yaparız.

Su Arıtma Cihazı Temizliğinin Önemi 

Sağlıklı su içebilmek adına mutlaka arıtma temizliği yapmanız gerekir. Firma olarak müşterilerimize bu kolaylığı sağlayarak, onlar için en iyisini yapmaya özen gösteriyoruz. Cihazınızın daha uzun ömürlü kullanılmasında önemli bir yere sahip olur. Hem de sağlığınızın koruma altında olması, kaçınılmaz bir durum haline gelir. İçilen su ne kadar temiz olursa, sağlık için o kadar önemli olur. Böylelikle vücudun direnci düşmez ve bağışıklık sisteminizin korunmasına yardımcı olur. Su arıtma cihazları sayesinde kendinize tehlikeye atacağınız durumların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Su cihazı temizliğini yaparken dikkat etmeniz gereken durumlar vardır.

Su Arıtma Cihazının Kullanıldığı Alanlar 

Hemen hemen her yerde su arıtma cihazı kullanmak mümkün artık. Daha sağlıklı ve berrak su içebilmek adına, evlerde, iş yerlerinde, fabrikalarda su arıtma cihazları kullanılır. Su ihtiyacını en iyi şekilde karşılamak ve her alanda kullanıma kolaylık sağlayabilmek için; her yerde tercih edilebilir. Evlerde, iş yerlerinde, fabrikalarda, ofislerde, şirketlerde hatta hastanelerde bile kullanıma uygundur. Yapmış olduğumuz bütün kurulumu sayesinde artık musluk suyundan daha sağlıklı olan suyu içebilmeniz mümkündür. Özellikle su arıtma cihazını evlerde en fazla tercih edilen alanlardan biri olmayı başardı.

Çok fazla kullanılması ve hemen hemen bütün ihtiyaçların su arıtma cihazı sayesinde karşılanması durumunda temizliğe de ihtiyacı vardır. Çok fazla kullanıldığı için organizmaların ve kirlerin daha çabuk birikmesini sağlıyor. Böyle olduğu zamanlarda ise arıtma temizliği yapılması gerekiyor. Yapılmadığı takdirde, musluk suyu içmekten bir farkı kalmaz ve taktırmış olduğunuz su arıtma cihazı pek bir işe yaramaz. Sevdikleriniz ve kendi sağlığınız için mutlaka düzenli olarak arıtma temizliği yapmanız gerekmektedir.

Su Arıtma Cihazı Temizliği Nasıl Yapılır? 

Daha temiz su içerek, sağlığınızı tehlikelerden koruyarak bağışıklık sisteminizi korursunuz. Bunun için yapmanız gereken önemli noktalardan biri; arıtma temizliği. Su arıtma cihazının bakımını yaptıktan sonra ortada sorun kalmayacaktır. Bunun için yapmanız gerekenler;

 • Her şeyden önce, aksilik ortaya çıkmaması için ilk olarak su vanalarının hepsini kapatmayla başlayın işe. Su vanalarını kapatmadığınız taktirde mutfağınız veya çalıştığınız alanın batma ve kirlenme durumları olabilir.
 • Daha sonra filtrelerinizi rahat açabileceğiniz konuma getirin. Bu filtrelerin bulunduğu hazneyi açarak içini temizleyin ve su iyi bolca yıkayın.
 • Yıkamış olduğunuz filtrelerin temiz olduğundan emin olduktan sonra, haznesini yerleştirin. Hazneye doğru şekilde oturttuğunuzdan emin olun. Oturtmuş olduğunuz haznelerin kapağını tekrardan kapatın.
 • Filtrelerinizi yerinden çıkarırken, bir pense yardımıyla bu işlemi gerçekleştirebilmeniz mümkün olacaktır. Bunun için filtreleri açarken ve kapatırken pense kullanmak kolaylık sağlayacaktır.
 • Değiştirmiş olduğunuz filtrelerin ne kadar kirlendiğini kendi gözünüzle görebilmeniz mümkün. Bu filtrelerin değiştirilmediği durumlarda temiz su içmek mümkün değildir.
 • Filtrelerden de anlayacağınız gibi su eğer arıtılmamış olsaydı filtrelerde birikmiş olan kirlerin hepsi vücudunuzda yer alacaktı. Bunun için mutlaka arıtma temizliği ve suyun temizliğine dikkat ediniz.
 • Değiştirmiş olduğunuz filtreleri, yerine yerleştirdikten sonra eski filtrelerle işiniz bitmiş olacak. Eski ve kirli olan filtreleri çöpe atmanızda herhangi bir problem yoktur.
 • Su arıtma deposunun temizliği de mutlaka yapılmalıdır. Bunun için su deposunun içini bol su ile temizleyin. Üç defa içini doldurup, dökebilirsiniz.

Yapmış olduğunuz bu işlem sonrasında sağlıklı su içerek, sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bunun için su arıtma cihazınızın bakımını yaptırmaya özen gösterin. Filtrelerde gördüğünüz gibi birikmiş olan kum ve taşların insan sağlığına verebileceği zararların farkına varmış olursunuz. İnsan sağlığı için önemli olan suyun; yanlış şekilde tüketilmesi sonucu ne yazık ki insan vücuduna ve organlarına zarar vermekten başka bir şey yapmıyor. Sağlığınızı tehlikeye atmadan önce bir kez daha bu durumu düşünmeniz gerekir.

Su Arıtma Cihazı Filtresi Ne Sıklık ile Değişmelidir? 

Su arıtma cihazları sayesinde kullanmış olduğunuz cihazın filtrelerini, sağlığınız için düzenli olarak değiştirmeniz gerekiyor. Bulunduğunuz yerin su kirliliğine bağlı, kullanmış olduğunuz su miktarına bağlı olarak değişimlerini göz önünde bulundurmak lazım. Bu sebepten dolayı arıtma temizliği yapmak şart. Filtrelerin ömrü genellikle 1 ile 2 yıl arasında değişim göstermektedir. Fakat çok fazla suyu kullanıyorsanız, bu filtrelerinizi en az 3 ay içerisinde temizliği yapılması lazım. Yaşanabilecek herhangi bir aksaklık meydana gelirse; mutlaka bu konuda yardım almanız gerekiyor. Su arıtma cihazınızı daha uzun ömürlü kullanabilmek için dikkatli kullanmanız lazım. Biz firma olarak; bu gibi sıkıntıların çözüme ulaşması için elimizden geleni her zaman yapıyoruz.

Su arıtma cihazınızın filtrelerini değiştirmediğiniz durumlarda, şebeke suyunuz arıtılmaz. İçtiğiniz suyun musluk suyundan farkı kalmaz. Sadece bununla da kalmaz, cihazınızı kısa süre içerisinde kaybetmiş olursunuz. Arıtılmayan suyun cihazda yaratacağı hasarları görme olasılığı çok fazladır. Bu durum hem cihazınızın kısa ömürlü kullanılmasına sebebiyet verir hem de sağlığınızı tetikler. Bulunduğunuz yerde su çok kirliyse ve suyu çok fazla tükettiğinizi düşünüyorsanız, 3 ayda bir değiştirmeye özen gösterin. Öbür şekilde 6 ayda bir değiştirmenizde bir sorun yoktur.

Su Arıtma Filtresi Nasıl Seçilir? 

Su arıtma cihazınızın filtresini değiştirirken mutlaka kullanım ihtiyacınıza uygun olarak seçilmesi gerekir. Su miktarı çok fazla olan bölgedeyseniz, suyun kirliliğini göz önünde bulundurup da cihaz seçilmelidir. 7 aşamalı olan filtre ya da 9 aşamalı filtrelere sahip olan cihazları tercih edin. Bunun dışında filtreye bağlı olmadan karbon filtre cihazlarda vardır. Sedimen filtrede bütün su arıtma cihazlarında vardır. Filtre sayısında artış gösterebilmek mümkündür. Ph dereceyi ayarlayabilmek için ek filtre kullanabilirsiniz. Bu filtreleri birçok yerde çeşitli durumlar için paketler halinde satın alabilirsiniz. Su arıtma cihazını kullanmaya başladığınız zaman filtrelerin sayısına dikkat edin. Hatta filtre değiştirmeye dikkat ederek; arıtma temizliği yapmaya özen gösterin. Su arıtma cihazınıza uygun olan filtreleri alarak kurulumunda kolaylık sağlamaya yardımcı olabilirsiniz.

Filtre Sorunları Nelerdir? 

 • Su arıtma cihazı normalinden az su veriyorsa; su arıtma cihazınıza bağlı olarak tank vardır. Bu tankın üzerinde vana renkli bir vana olacaktır. Burada bulunan vanayı kapatın. Daha sonra su arıtmanıza bağlı olan musluğu test ediniz. Eğer musluktan gelmiş olan su kesintisiz bir şekilde ince ince geliyorsa; cihazınızın membranı arızalıdır. Bunun sebebi ise musluk suyunun basıncı düşük olduğu içindir. Bu sebepten dolayı membran değişimi yapmanız gereklidir. Bunun için arıtma temizliği için gerekli olan önlemlerin alınması gerekir.
 • Su arıtma cihazından kireçli su geliyorsa; arıtma cihazları ilk takıldığı zamanlarda kireç oluşumu olmaz. Eğer kireç oluşumu meydana gelirse membranda arıza var demektir. Bu durumun farkına çaydanlıkta kaynatmış olduğunuz sudan anlaşılmaktadır. Böyle bir durum meydana geldiğinde membran mutlaka değiştirilmelidir.
 • Su arıtma cihazı arızası; su arıtma cihazına bağlı olan deponun üzerindeki vanayı kapatın. Arıtma cihazınızın musluğunu açın ve beş, altı dakika kadar su akıtın. Daha sonra bir bardağın içine arıtma suyundan doldurun ve TDS metresiyle ölçüm yaparak; suyun PPM değerine bakılır. Eğer değer 80 ve üzeri gösteriyorsa membranların arızalı olduğunu, uzun ömürlü olmadığı anlamına gelir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında mutlaka membran değişimi yapmanız gerekecek. Fakat suyun değerini 120 ve üzeri gösteriyorsa bunu bir süre daha kullanabilirsiniz ve değiştirmenize gerek yoktur.
 • Arıtma cihazından çok fazla su geliyorsa; eğer böyle bir durum ile karşı karşıya geldiyseniz bunun iki açıklaması vardır. Sebeplerinden biri şatof valf’ın arızalı olduğu zamanlarda olur. İkinci sebebi ise membran görevini yerine getiremiyor ve zarlarında yırtılmalar meydana gelmişse bu sonuçlar ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Membran zarar gördüğü zamanlarda böyle sonuçların ortaya çıkması çok normal durumlardır. İç bölümün içerisinde çatlamalar varsa da bu durumun gerçekleşmesi mümkündür. Arıtma temizliği yapılması için zaman gelmiştir demektir.
 • Arıtma suyundan kireçli su ya da beyaz parçalar varsa; ilk kullanmaya başladıysanız, su arıtma cihazınızdan kireç gelmesi mümkün değildir. Bir bardağın içine bu sudan doldurduğunuzda; su kabarcıkları bir yerde toplanıyor ve sonra kaybolduğunu göreceksiniz. Aslında bu durum tehlikeli değildir. Tam aksine oksijen kabarcıklarının, bunun faydalı bir durum olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Bu durumun ortaya çıkma sebebi ise arıtma temizliği yaptığınızdan ve yeni filtre değiştirdiğinizden dolayı kaynaklanabilir. Beyaz kabarcıkların hemen hemen 5-10 gün içerisinde geçeceğini, bu durumun normale döneceğini unutmayın.
 • Suyun tadında ekşilik var ve kokuyor; eğer su arıtma cihazınızı yeni taktırdıysanız böyle bir durumla karşı karşıya gelmeniz mümkün değildir. Çünkü yeni arıtma cihazı takıldığında suyun tadında problem yaşamazsınız. Eğer suyun tadında değişiklik meydana geldiyse; suyun pH değeri membran filtreden dolayı düşmüştür ve su asitlenmiştir. Buradan anlaşılacağı gibi suyun pH değerinde oynamalar meydana gelmiştir ve bu değer 7’nin altına düşmüştür demektir. Bu sorunu çözebilmek için pH filtre ve mineral filtre kullanabilirsiniz. Sorunlarını bu şekilde çözebilmeniz mümkündür.  su da kokma meydana geldiği sıralarda musluk suyunuzda meydana gelen klor oranı çok fazladır. Karbon kendi görevi yapamadığı için klordan kaynaklı olarak suda kokma meydana gelir. Arıtma temizliğiyaparak karbon filtre taktırabilirsiniz ve sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Geç dolan su tankı; depo suyundan arıtma cihazına su geldiğinden dolayı burada meydana gelen basınç çok fazla düşmüştür. Basıncın düşük olması durumunda bu gibi arızaların ortaya çıkma durumları vardır. Cihazınıza yeni bir pompa taktırarak durumu çözebilirsiniz ya da bizimle iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.
 • Su arıtma cihazını uzun arayla kullanılmaya başlandıysa, burada yer alan su tankının geç dolmasına sebep olur.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme