Teknolojinin Akıl Almaz Yararları! Getirdiği Avantajları Gören Hayrete Düşüyor

1200x627-teknolojinin-zararlari-ve-yararlari-nelerdir-1564582823719
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknoloji , hayatımızı kolaylaştıran en önemli araçlardan biri haline gelmiştir. Özellikle de son yıllarda hayatımızın her yerinde bize katkılar sağlamakta. Hayatımızı kolaylaştırdığı kadar doğru amaçlarla kullanılmadığında hayatımızı oldukça zora da sokabiliyor.

Teknoloji Neden Yararlıdır?

İnsanoğlu yaşamı boyunca hayatta  kalabilmek adına  hep bir şeylere ihtiyaç duymuş ve devamlı üretme yoluna gitmiştir. İnsanoğlu hayatta kalabilmek için bir şeyleri üretirken, bir yerde yorulabiliyor ve her şeye hemen yetişmesi zorlaşabiliyor. Elle yapılan işlemler hem sağlık hem zaman açısından insanı zora sokmaya başlamış ve imkanlar nasıl geliştirebilir diye düşünmeye başladılar. İşte bu noktada teknoloji imdadımıza yetişiyor ve makineli hayata  geçiş başlıyor.

Fotoğraf makineleri, bilgisayarlar , telefonlar , çamaşır makineleri ..vs gibi makineler hayatımıza girdiğinde insanlar rahat nefes almaya başladılar. Artık bir çok işi tamamlarken fazla efor harcanmıyor ve zamandan tasarruf ediliyordu. Bu nedenle teknoloji insanoğlu için büyük bir mucize.

Teknolojinin Yararları Nelerdir? Maddeler Halinde Teknolojinin Faydaları -  Teknoloji Haberleri - Milliyet

Bilgisayarlar ve telefonlar için örnek verilirse; iletişim aracı  olarak duman, mektup  gibi yöntemlere kapsamlı bir alternatif olarak üretilmişlerdir.

Telefonların Getirdiği Teknoloji

Telefonlar ; uzakları yakın eden bir mucize. İnsanlar birbirlerinden haber alabilmek için aylarca bir mektubun gelmesini beklememiş oluyorlar. Bunun yanında bir ses bir nefes duyarak karşı tarafla daha sağlıklı bir iletişime imkan sağlanmış oluyor. Hem yapılan yanlış konuşmalar veya yanlış anlaşılmalar anında düzeltilebiliyor hem de şehirlerce, ülkelerce uzaklar hissedilmemiş oluyor. Günümüz teknolojisi yle düşünürsek ; mesajlaşma , sosyal ağlar da gezinme, araştırmalar yapabilme, notlar alabilme , dünya gündeminden haberdar olma gibi imkanlar sunuluyor. En önemlisi de her an her yerde yanımızda taşıyabiliyor olmamız. Telefonlarla yaptığımız bu işlemleri, bilgisayarlarda da daha kapsamlı şekilde yapabiliyoruz.

Hem eğlence hem iş hem sosyal hayat  bir arada sağlıklı bir şekilde yürütülebiliyor. Ve artık bunlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş bulunmaktalar.

Akıllı telefonların akıl almaz zararı!

Teknoloji Neden Zararlıdır?

Önceki paragraflarda teknolojinin yararlarından bahsedilmişti fakat teknolojinin faydası olduğu kadar zararları da vardır. Örnek vererek açıklamak gerekirse;

En başta bizi üşengeçliğe ve tembelliğe alıştırabilmektedir. Buna ek olarak göz  ve zihin  yorgunluğuna sebep olabilmektedir.

Bilgisayar , televizyon  ve telefonlar , hem bizleri eğlendirmek için hem iletişim  kurmak için hem de dünyada olup bitenlerden haberdar olabilmek için faydalı fakat uygunsuz içerik ler açısından ve bu araçlarla çok fazla vakit geçirmek göz sağlığı  açısından zararlı olabiliyor.

Teknoloji araçları amacına uygun kullanılmadığında farklı yaş grupları için farklı olumsuzlukları beraberinde getirebilir. Ekran mesafesi  aşıldığında göz sağlığı ; yaş sınırı  dikkate alınmadan karşımıza çıkacak görsel ögeler  ve konuşmalar, gelişim ve psikoloji  açısından; kişisel kimlik bilgileri nin güvenilmeyecek mecralarda bilgisizce kullanılması hem maddi hem manevi zararlara sebebiyet verebilir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!