Tüketici Güven Endeksi, 2018’den Bu Yana En Yüksek Seviyesini Gördü

deewe-neDh
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüketici güven endeksi, Şubat ayında bir önceki aya göre; yüzde 1,5 oranında artarak yüzde 84,5 seviyesine yükseldi. Bu, duyulan güvenin 2018 yılı Ağustos ayından bu yana görmüş en iyi oran olarak kayıtlara geçti.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası ortaklığıyla yapılan tüketici eğilim anketi sonuçlarına göre hesaplanan ve mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksinin, Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1,5 oranında arttığı belirtildi. Ocak ayında yüzde 83,3 olan endeks, Şubat ayında yüzde 84,5 seviyesinde seyir gösterdi.

Şubat ayından itibaren Tüketici Güven Endeksi, 2018’in Ağustos ayında gördüğü yüzde 88,2 puan seviyesinden bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.

Hanenin Maddi Durumu Endeksinde Yükseliş Var

Hanenin maddi durumu endeksinde ise, geçen 12 aylık döneme kıyasla Ocak ayında yüzde 63,7 seviyesi görünürken, Şubat ayında yüzde 4,1 oranında artarak yüzde 66,3 oldu. Gelecek 1 yıllık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi, Ocak ayına ilişkin yüzde 83,8 iken, Şubat ayına dair yüzde 0,8 oranında artarak yüzde 84,5 olarak açıklandı.

Genel Ekonomik Durum Beklentisi Endeksi % 4 Yükseldi

Önümüzdeki 12 aylık döneme dair genel ekonomik durum beklentisi endeksi, Ocak ayında yüzde 88,2 seviyesinde oldu. Şubat ayında yüzde 4 oranında artarak yüzde 91,7 seviyesine ulaştı.

Geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi, Ocak ayına ilişkin yüzde 97,3 idi. Şubat ayında yüzde 1,9 oranında azalan seviye yüzde 95,5 olarak belirlendi.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme