Tüketici Güven Endeksine Göre, 2018’ten Bu Yana En Yüksek Seviyeye Ulaşıldı

1112
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüketici güven endeksine göre, Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1,5 oranında artış görüldü ve 84,5’e oranıyla en yüksek seviyeye ulaşıldı. 2018 yılı Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesini gören tüketici güven endeksi olumlu bir hava estirdi.

Şubat ‘Ta Bir Önceki Aya  Kıyasla Yüzde 1,5 Oranında Artış 

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası’nın ortak yaptığı  tüketici eğilim anketi sonuçlandı. Yapılan anket sonuçlarına göre, hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Şubat ayında bir önceki ay olan ocağa kıyasla yüzde 1,5 oranında artış gösterdi. Ocak ayında 83,3 olan tüketici güven endeks, Şubat ayında yüzde 84,5 seviyesinde seyir gösterdi.

Şubat ayında alınan sonuçlara göre tüketici güven endeksi, 2018 Ağustos ayında gördüğü 88,2 puan seviyesinden bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.

Hanelerin Maddi Durumu Endeksindeki Seviye Yüzde 66,3

Geçen 12 aylık döneme kıyasla mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi de artış gösterdi.  Hanenin maddi durumu endeksi Ocak ayında 63,7 iken, Şubat ayında yüzde 4,1 oranında yükselerek yüzde 66,3 seviyesine ulaştı. Önümüzdeki 1 yıllık sürece dair hanelerin maddi durum beklentisi endeksi de artış gösterdi. Buna göre endeks, Ocak ayında 83,8 iken, Şubat ayında yüzde 0,8 oranında artarak yüzde 84,5 seviyesini buldu.

Genel Ekonomik Durum Beklentisi Yüzde 4 Oranında Artarak Yüzde 91,7 Oldu

Gelecek 12 aylık döneme dair ekonomik durum beklentisi endeksinin de aktarıldığı sonuçlara göre, Ocak ayında yüzde 88,2 olan seviye Şubat ayında yüzde 4 oranında artarak yüzde 91,7 seviyesine yükseldi.

Geçen 12 aylık döneme göre önümüzdeki 1 yıllık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksinin ise Ocak ayında yüzde 97,3 iken Şubat ayında yüzde 1,9 oranında azalarak 95,5 seviyesine gerilediği görüldü.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme