Türk Toplumun Bilinçaltındaki Simgeler

Türk Toplumun Bilinçaltındaki Simgeler
Türk Toplumun Bilinçaltındaki Simgeler
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye de Türkiye  insanın örf ve adetlerinde toplumun bilinçaltında çeşitli ögeler simgeler vardır. Kimi simgenin farkındayız kimi simgenin eylenin farkında değiliz ama yaparız veya o öge simgelerle mutlu oluruz  bunun en birinci nedenleri arasında toplum bilinçaltıdır .

Toplum bilinçaltında birkaç simgeler şunlardır ;

Kızıl Elma

Kızıl elma , Türk mitolojisinde Türkler ve de özellikle Oğuz Türkleri için üzerinde düşünüldükçe uzaklaşan ancak uzaklaştığı oranda cazibesi artan düşleri simgeleyen bir ifadedir.

Kızıl  elmanın Türkler için önemi ise ; Hz . Adem ‘ in imtihanı ve cennetten kovulmamıza sebep olan meyve olarak anlatılır işte bu kızıl elma o elmayı simgeliyor ve bu elmanın simge oluşu en başa dönmek cennete Allah’ın emirlerinin ilkine gelmek için gerekirse kan dökecek kızıl kanlar akıtacak ama vazgeçmemektir .

Türk bayrağının  kızıl  oluşu ve yere düşen bayrağı kaldırma saygı gösterme buradan gelir . Bayrak üstündeki kızıl  renk ve o rengin o bayrak uğruna dökülen  kandır. ve bu toplumumuzun bilinçaltındaki diğer kültürel etkidir …

Kayın Ağacı

Kayın ; familyası kayıngiller olan fagus cinsinden ağaçlara denir. Kayın ağaçları yaklaşık 700 – 800 yıl yaşayabilirler . Gövdesi gri renkli , yüksek düz bir ağaçtır sert bir gövdeye sahiptir.

Kayın ağaçlarının Türkler için önemi ise geçmişe dayanır. Kayın ağaçların 700-800 yıl boyunca ayakta duruyor olması set ve güçlü olması Türkleri çok etkilemiştir. Türkler için  Kabe ne kadar kutsal bir simgeydi. Şu an biz Müslümanlar Kabe’yi nasıl saygıyla anıyor ve onun simgesiyle Allah’a secde ediyorsak eski Türkler de kayın ağacına belki secde etmiyordu ama aynı saygıyı gösteriyorlardı .

Hatta bu kutsallık simgesi şu an bile bizim dilimizde yer etti . “ Kayın – ana “ , “ Kayın -baba “ sözlerinin kökleri buraya dayanır. Çünkü  eski Türklerde  var olmayı , üretmeyi , sağlayan kayın ağacıdır. Soyun ortaya çıkmasını da kayın ağacıyla olduğuna inanırlar ve bizim kültürümüzde olan ağaca çaput bağlamak da buradan gelir.

Eski Türkler kayın ağacının göklerle olan irtibatı sağlayan simge sayılır . Bu yüzden ağaca çaput bağlanır göğe ulaşsın diye Ve bu günümüze kadar devam ediyor. Biz farkında olmasak da bilinçaltımızda bir  yerlerde duruyor…

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme