Türkiye’de 2020 Yılında En Çok Tercih Edilen Otomobil Markaları: Volkswagen İlk Üçe Giremedi!

Türkiye'de 2020 Yılında En Çok Tercih Edilen Otomobil Markaları: Volkswagen İlk Üçe Giremedi!
Türkiye'de 2020 Yılında En Çok Tercih Edilen Otomobil Markaları: Volkswagen İlk Üçe Giremedi!
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Otomotiv Distribütörleri Derneği, 2020’de en çok tercih edilen markalarını belirledi. Alman üretici Volkswagen markası ise ilk üç marka arasında yer alamadı.

Korona Virüs Otomotiv Sektörünü de Vurdu!

Salgının beraberinde getirdiği ekonomik sorunlar, dolar kuru ve ÖTV artışı sebebi ile Türkiye’de de araç fiyatları zirveyi görmüş durumda. Fakat buna rağmen Türk otomotiv sektörü, 2020 yılında oldukça fazla satış rakamlarını gördü.

Otomotiv Distribütörleri Derneği, verilerine bakılınca Türkiye otomobil ve hafif ticari toplam pazarı, 2020’de bir önceki seneye oranla %61,3 büyüme göstererek 772 bin 788 seviyelerinde gerçekleşti.

Sadece otomobile bakıldığı zaman satışlar, 2020’de bir önceki seneye göre %57,6 yükselerek 610 bin 109 oldu. Hafif ticari araç satışları da %77,2 büyüme göstererek 162 bin 679 rakamına ulaştı.

Satışta İlk Beşe Giren Markalar

Otomotiv Distribütörleri Derneği, raporundan düzenlenen veriler neticesinde, geçen sene binek ve hafif ticari toplam otomotiv satışlarında ilk 3 sırada Türkiye’de üretim faaliyeti gösteren markalar boy gösterdi. Fiat, 137 bin 325 adet satış gerçekleştirerek listede ilk sırayı alırken, peşi sıra 101 bin 534 adetle Renault ve 92 bin 487 adet satışla da Ford markası geliyor.

İlk Üçte Yer Alması Beklenen Alman Marka Volkswagen Sıralamaya Giremedi!

Geçtiğimiz sene ilk üçte adını gösteren ve ülkemizde üretim tesisi olmayan Volkswagen, 64 bin 776 adetle dördüncü sıraya gerileyerek, bu yıl ilk üçte yer alamadı. Peugeot marka ise 43 bin 674 adet satış yaparak beşinci sırada adını gösterebildi.

Bilindiği gibi Volkswagen, ülkemizde üretim yapmak için 2019 yılında Manisa’da yatırımlar yaparak büyük adım atmıştı ancak bu yatırım kararından vazgeçerek tavsiye kararına vardı.

Otomobil Sektöründe Satışlarda Sıralama Değişti!

Alman markası Volkswagen, otomotiv satış sektöründe bu yıl ilk üçe giremeyerek dördüncü sıraya geriledi. Yapılan sıralamada ilk sırayı Fiat markası alırken ardından, Renault ve Ford markaları ikinci ve üçüncü sırada yer aldı.  2020 yılının otomotiv satışları ne kadar düşmüş olsa da Türkiye’de yüksek denilebilecek seviyelere ulaştı.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme