Uçaklara Verilen Hizmetler Nelerdir?

Uçaklara Verilen Hizmetler Nelerdir?
Uçaklara Verilen Hizmetler Nelerdir?
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir havayolu işletmesinin filosunda bulunan bir uçağa verilen hizmetler ya işletmenin kendisi tarafından ya da başka bir yer hizmetleri şirketi tarafından verilir. Yer hizmeti şirketleri bu işlemleri birçok havayolu şirketi için kendi bünyesinde çalıştırdığı yer hizmetleri personelleriyle birlikte koordineli ve en hızlı şekilde tamamlar. Uçaklara verilen birçok zorunlu hizmet vardır. Aynı zamanda bu hizmetlere ramp hizmeti de denilmektedir. Bu hizmetler hem uçuş öncesi hem uçuş sonrası ramp çalışanları tarafından verilir. Havaalanının apron denilen bölümünde verilen bu hizmetleri inceleyecek olursak 3 ana bölümde inceleyebiliriz. Bunlar;

  1. Uçak yükleme-boşaltma
  2. Temizlik işlemleri
  3. Operasyon hizmetleri

1.Uçak Yükleme Boşaltma

Uçağa yükleme ve boşaltma yaparken birtakım kurallar vardır ve bu kurallar havacılık emniyeti açısından büyük önem arz eder. En basitinden bir yolcu veya kargo uçağına yükleme yapılırken önden yüklenir; boşaltma yapılırken ise arkadan boşaltılır. Uçağın arka kısmının ön kısmına göre daha ağır olmasından dolayı, yükleme yaparken arka kısımdan başlanırsa uçağın burnunun havaya kalkma riski doğar. Boşaltırken de aynı şekilde önden boşaltılmaya başlanırsa ön tarafın arka tarafa göre hafif kalmasından dolayı uçağın yine burun yukarı kalkması muhtemeldir. Bu teknik yükleme kurallarının yanısıra, istasyon bazında yüklemeye de özen gösterilmelidir. Aktarmalı uçuşlarda önce inilecek istasyon en son yüklenir böylece kişisel bagajlar veya ticari kargolar boşaltılırken karışıklık yaşanmasının önüne geçilmiş olur. Uçak holdlarına yapılan bu yüklemeler dışında bir de kabin içi yüklemeler yapılmaktadır. Buna da ikram malzemelerini örnek verebiliriz. Genelde tam hizmet veren havayolu şirketlerinin ikram hizmetleri olmaktadır. Bu ikramlar uçuş öncesi yeteri miktarda kabine yüklenir.

2.Temizlik Hizmetleri

Bu hizmetler yolcuların ve uçuş yapacak mürettebatın sağlıkları gözetilerek özen içinde yürütülür. Uçak temizlenirken kullanılacak bezler kesinlikle ıslak olmamalıdır ve kullanılan kimyasal temizleyicilerin temizlenen yüzeyde kurumasına engel olunmalıdır. Kabin içi temizlik sürecinden bahsedecek olursak, birkaç temizlik personeli arka taraftan çöpleri toplayarak öne doğru gelir ve geri dönerken de masaları siler. Bir kişi WC temizliği, bir kişi süpürge işlemi ve bir diğer kişi de mutfak çöplerini toplamakla görevlendirilir. Tüm temizlik işleri bittiğinde kabin amirine bilgi verilir ve amir de kontrolünü yaptıktan sonra kabin içi temizlik formunu imzalar.

3.Operasyon Hizmetleri

Operasyon hizmetlerinden kısaca bahsedecek olursak, bu işlemler uçağın kalkışa hazırlanma sürecini oluşturur. Öncelikle buzlanma ihtimali varsa anti-icing ve de-icing işlemleri yapılır. Anti-icing uçağın buzlanmasını önlemek amacıyla yapılırken, de-icing halihazırda buzlanmış olan uçağın buzunu çözmek için yapılır. Bu işlemler özel sıvılar aracılığıyla yapıldıktan sonra uçak uçuşa hazırdır ve operasyon süreci başlar.

Kaptan pilot motor çalıştırma müsaadesi alır ve takozlar alınır. Head-set operatörü push-back için onay vermeden önce takozlar asla alınmamalıdır. Bu işlemden sonra marshalling işlemi başlar. Marshalling denilen şey bir nevi uçağı yönlendirmektir. Marshalling’den sonra uçak taxi yoluna yönelir ve centreline’a kadar gider. Bu noktada uçağa push-back işleminin tamamlandığı bilgisi verilir ve uçak taxi yoluna devam eder. Böylece uçuştan önceki tüm hizmetler tamamlanmış olur.

 

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme