Uyurken Ağızdan Su Gelmesi Nedenleri ve Tedavisi

ağız
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gece uyurken ağızdan su geldiğini hissetmek, yastığın ıslaklık yüzünden su içinde olduğunu görmek gibi birçok şikayetle karşılaşılabiliyor. Uzmanlar ise bu problemin altında yatan sebepleri sizlere şu şekilde aktarır.

Neden Uyurken Ağızdan Su Gelir

Uyurken ağızdan su gelmesinin nedenleri konusunda araştırma uzman doktorlar, ağızda kuruluk oluşumuna neden olduğunu söyler. Bununla birlikte ciddi bir problem olabileceğini ve bu sorunun altında yatan başka sağlık sorunlarının olabileceğine işaret olduğu söylenir. Ağızdan su gelmesi olayı ilk etapta bakıldığında dönemsel olarak bebeklerde ve küçük yaş gruplarındaki çocuklarda görülür. Fakat bunun görünmemesinin herhangi bir yaş aralığı yoktur. Her yaş aralığında görülebilecek bir durum olduğunu açıklarlar.

Uyku Esnasında Ağızdan Su Gelmesinin Nedenleri

Uzman doktorlar tarafından yapılan araştırmalara göre bunun yatış pozisyonundaki durumlardan da kaynaklanacağı gibi bazı nedenlerden de olduğu ileri sürülür. O nedenleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Uyku esnasında ağız açık bir şekilde uyumak buna bağlı olarak akıntı durumunun yaşanması
 • Yanlış uyku pozisyonlarından kaynaklı olarak bu problemin yaşanması
 • Diş problemleri olan bir kişide buna bağlı olarak uyku esnasında ağızdan su gelmesi
 • Alerji sorunlarından dolayı ortaya çıkması
 • Reflü gibi mide rahatsızlığında dolayı uyku esnasında ağızdan su gelmesi
 • Parkinson hastalığı olan kişilerde bu sorunun gözlemlenmesi
 • Dönemsel olarak diş çıktığı zamanlar
 • Kullanılan ilaçların vermiş olduğu yan etki sonucunda ortaya çıkması
 • Sinir sistemine bağlı bozukluklardan dolayı ortaya çıkabilir
 • Ağız anatomisine bağlı olarak gelişen bozuklukla neticesinde bu problemin yaşanması
 • Kil kurdu gibi sorunlara bağlı olarak ortaya çıkabileceği söylenir.

Uyurken Ağızdan Su gelmesi Sorununa Çözüm

Uyurken ağızdan su gelmesi soruna çözüm olarak yapılan araştırmalarda öncelikle bu sorunun altında yatan sebep araştırılır. Herhangi bir şekilde sağlık sorunlarından dolayı değilse bu durum kendi yaşantınızda birtakım durumları düzelterek bu problemi çözebilirsiniz. Aksi takdirde sağlık sorunlarından kaynaklı ise tıbbi yardımın alınması önerilir.

Ağızdan Su Gelmesi Problemini Kendi Yöntemlerinizle Çözmek

Ağızdan su gelmesi problemini kendi yöntemlerinizle çözmek küçük dokunuşlarla halledilebilir bir durumdur. Bunun için büyük uğraşlara gerek kalmayacaktır. Yatış esnasında yastığınızın alçak olması bu sorunu tetikleyebilir. Önlemek adına yüksek bir yastık kullanarak uyuyabilirsiniz. Bunun haricinde bir sağlık problemi olarak burunda geniş etinin olması veya şekilsel olarak burun anatomisinde bozukluklardan kaynaklı bu problem yaşanabiliyor. Bunun çözümü ise işinde uzman bir Kulak Burun Boğaz doktoruna giderek durumu anlatmak ve doktor tavsiyesi üzerine tedaviye başlamak olacaktır.

Ağızdan Su gelme Sorununa Bitkisel Çözüm Yolu

Ağızdan su gelme sorununa bitkisel çözüm yolu olarak birkaç yöntemle bu sorundan kurtulabilirsiniz. İlk olarak gece yatmadan önce bir bardak su içerisine 1 kahve kaşığı limon tuzu eklenir ve karıştırılır. Yapılan bu sade karışımı yatmadan yaklaşık yarım saat önce tüketin sorunun yaşanmadığını göreceksiniz.

Diğer bir bitkisel çözüm ise yeşil mercimeğin ve sumağın birleşiminden elde edilen karışımdır. Şu şekilde hazırlanmalıdır. 4 Bardak su içerisine 1 kahve fincanı ölçüsü kadar yeşil mercimek ekleyiniz. Ardından 1 çorba kaşığı kadar sumak ilave edip karıştırın. Bu birleşimi yaklaşık olarak 10 dakika kadar kaynatarak hazır hâle getiriniz. Son olarak su soğumaya bırakın. Hazırlanan bu karışım soğuduktan sonra yatmadan önce bununla gargara yapılması tavsiye edilir. Bir başka çözün yolu olarak da vitamin ve mineral bakımından zengin olan üzüm ve ayva meyvelerini tüketerek bu soruna çözüm üretebilirsiniz. Yatmadan önce tüketilen ayva veya üzümün ağızdan su gelmesini önleyici etkide bulunduğu söylenir.

Yanlış Nefes Alma Sonucunda Ağızdan Su Gelmesi

Yanlış nefes alma sonucunda ağızdan su gelmesi uzmanlar tarafından şu şekilde açıklanır. Normal ve doğru bir biçimde nefes alma işlemi burundan gerçekleştirilir. Solunan hava burundan süzülerek vücudumuza girer. Sağlıklı bir durum iken bazı sebeplerden dolayı burundan nefes alınmasını engelleyen durumlar ortaya çıkar. Buna bağlı olarak da nefes alma işlemi burundan ağız yoluna geçmek zorunda kalır. Açık ağızdan nefes alınarak vücut kendi içerisinde bunu böyle çözer. Tüm bunların neticesinde de ağızdan su gelmesi son derece normaldir. Bu bir sağlık sorunu olup uzman doktor tavsiyesi ile çözüm üretilebilir gerekli tedaviye başlanabilir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme