Yabancı Cisim Yutulması

Yabancı Cisim Yutulması
Yabancı Cisim Yutulması
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çocuklar bebeklikten itibaren hayatı tanımaya çalışır. Sürekli yeni şeyler öğrenirler ve bunları öğrenirken dokunmaktan çok ilk önce tadına bakmayı tercih ederler. Bu da sonrasında kötü sonuçlar doğurur. Tıp dilinde artık literatüre geçmiş bir başlık açılmış yabancı cisim yutması ile ilgili. Yaygın olarak küçük çocuklarda görülen yabancı cisim yutması, fark edilmediği zaman ölümle bile sonuçlanabilen ciddi bir durumdur.

Para, İğne, Pil Vb. Şeyler Yutma

Çocuklar bir nesne ellerinde veya ağzındayken konuşmaya, koşmaya, yürümeye devam ederler. Bunun tehlikeli olabileceğini düşünemezler. Örneğin koşarken nesne ağızlarındaysa eğer bunu yutabilir veya yemek borusuna kaçırabilirler. Buda sindirim veya solunum sistemine gider. Eğer cisim yemek borusuna kaçtıysa bu genellikle şanslı olduğunu gösterir hastanın. Çünkü yemek borusundan mideye giden cisim bağırsaklara ulaşarak oradan da kısa bir sürede dışkı yolu ile atılır. Ancak nesne soluk borusuna kaçtıysa yutkunma zorluğu, nefes güçlüğü, kusma, öksürük gibi şeylerle kendini gösterir. Buradan sindirim sistemini rahatsız edecek, bağırsaklarda delinmelere kadar ulaşacak kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunun yanında gırtlak veya nefes borusunda takılıp kalır da bağırsaklara inemezse çocuk nefes alamayacağından ani ölümlerle sonuçlanabilir.

En Çok Tedirgin Eden Nesneler

Yabancı cisim yutma, tehlikeli bir durumdur. Bazen yutulan yabancı nesnenin türünün bilinmesi bunun tespiti için kolaylık olabiliyor. Örneğin yutulan nesne yukarıda da bahsedildiği üzere pil, madeni para, iğne gibi nesneler ise bunlar çekilen filmlerde görülebilir, durum ameliyatlık ise sonrasında birkaç operasyon ile halledilebilir. Ancak yutulan nesne plastik bir nesne ise bu bazen çekinle filmlerde fark edilemeyebilir. Aile de olay esnasında çocuğun yanında değilse eğer bunun tanısı da oldukça zor oluyor. Önce tanı daha sonra tedavi belirlenebilirse ufak bir operasyon ile halledilebilecek durumlar yutulan plastik nesneler yüzünden oldukça güç sonuçlar doğuruyor. Bunun için her zaman dikkat gerekiyor.

 Yabancı Cisim Yutmasında İlk Müdahale

Yabancı cisim yutması gibi ev kazalarında ailelerin bilmesi gereken şey ‘’bebeklerde ilk yardım’’. Tabi ki ilk aşama doğru müdahale ile başlıyor. Çocuk şüpheli bir şekilde tıkanma, morarma gibi bir durum sergiliyorsa eğer hiç vakit kaybetmeden 112 ekiplerine haber verilmelidir. Bu aşamada çocuk yan yatırılmalı ve sırtına elimiz ile sert bir şekilde vurulmalıdır.

 

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme