Yangın Sprinkler Sistemi

Yangın Sprinkler Sistemi
Yangın Sprinkler Sistemi
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yangınlar hayatımız boyunca her alanda karşımıza çıkabilecek büyük sorunlardan birisidir. Özellikle depo ve içerisinde değeri yüksek olan eşyalar saklanan alanlarda bu tür sıkıntıların büyük mali kayıplara yol açmaması adına bazı sistemler geliştirilmiştir. Sprinkler bunlardan en etkili olanlarıdır. Genel olarak tavan ve yan duvarlara yerleştirilen sistemler, otomasyonlar sayesinde çalışmaktadır. Bu süreçte en hızlı müdahaleyi yaparak tutuşma durumlarının daha da büyümesini önler.

Teknolojik faaliyetler sırasında meydana gelen kıvılcımlar etraftaki bazı eşyaları yakabilir. Bu gibi durumlarda duman sensörü sayesinde konuyu anında tespit edecek olan cihazlar, anında müdahale yapar. Bu durum yangının kısa süre içerisinde söndürülmesini sağlar.

İçerisinde Ne Kullanılır?

Sistemler içerisinde ateşi en hızlı şekilde söndürecek köpükler veya su bulunur. Bu sayede müdahale yapılmayan alanlar otomatik şekilde bu tür sistemlerle söndürülür. Sistem doğrudan yangın söndürme üzerine kurulmuştur.

Özellikle kapalı alanlar içerisinde meydana gelecek birtakım ateşlenen durumlarında, hızlı müdahale ve büyümeyi önleyici bir etki ortaya çıkarmaktadır. Bu konuda en iyi fırsatları ortaya çıkaran cihazlar, hızlı bir şekilde devreye girer. Bu sayede müdahalenin zorlaştığı ve duman nedeniyle girilmeyen alanlarda itfaiye gelene kadar söndürme etkisi oluşturur. Uç kısmındaki fışkırtma başlığı sayesinde geniş bir alanı serinletme işlemi yapılır. Bu sayede orta ölçekte ve büyümeye meyilli olan yangınların önüne geçilecektir. Bu tür sistemler genelde tavan ve yan duvarlarda kullanılarak çalıştırılmaktadır.

Otomasyon Sistemi Nasıl Devreye Girer?

Otomasyon sistemi, duman hissettiği anda noktasal tespit yapar. Bu sayede sulama sistemleri devreye girer. İçerisindeki malzemeler sayesinde temiz bir söndürme çalışması yapar. Ortamda bulunduğu için kimsenin doğrudan müdahale etmesine gerek yoktur. Bu durum birçok sorunun önlenmesinde temel etkenlerden birisidir.

Özellikle değerli eşyaların saklandığı depo gibi alanlarda bu tür sistemler mali kayıpların önüne geçmektedir. Elektrik devrelerinde meydana gelen kıvılcımlar sonucunda ortaya çıkan küçük çaptaki yangınlar bu müdahaleler sayesinde anında önlenir. Sistemin çalışmaması ya da ortamda hiç bulunamaması, kısa sürede büyüyen ve çok büyük bir etki ortaya çıkaran bir yangın oluşması anlamına gelmektedir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme