Yeni Bir İşe Başlamış Olmanın Stresini 10 Adımda Nasıl Yenersiniz?

1369
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tebrikler, artık işsiz değilsiniz çünkü uzun zamandır aradığınız o işi sonunda buldunuz! Her şey bitti mi yoksa yeni mi başlıyor? İçinizde oluşan bu amansız telaşın üstesinden nasıl geleceksiniz?

Yapılan araştırmalar, sıkıntılı ya da stresli ortam ve zamanların doğru yönetildiği takdirde kişide, çözüm üretici fikirler geliştirdiği, hızla uygulamaya geçildiğinde hedeflere ulaşmayı ve rakipler arasından sıyrılmayı kolaylaştırdığı için olumlu etkiler doğurduğunu söylüyor. Yeni bir işe başlamış veya başlayacak olabilirsiniz. İlk iş deneyiminiz de olabilir, ne kadar tecrübeli olursanız olun o iş ortamına ilk girişiniz de olabilir. Ne olursa olsun, ilk ayda, hatta bazen ilk üç ay buyunca telaşa kapılıp, kendimizi gereksiz yere üzebiliyoruz.

Mide bulantısı, ter basması, elin ayağa dolaşması hali, hata yapmaktan çekinme, sevilmeme veya beğenilmeme kaygısı… Bu can sıkıcı liste uzar gider. İlk iş günümüzü, deneme sürecimizi dün gibi hissettik bunları yazarken. Ama şimdi bakınca gülümseyerek hatırlıyoruz. İşte size yeni bir işe başlamış olmanın stresini en aza indirgeyerek nasıl yeneceğiniz hakkında harika ipuçları derledik!

1.Değerinizin Farkında Olun:

Unutmayın, hiçbir başarı tesadüf değildir. Yüzlerce başvurunun içinden siz seçildiniz. Yıllardır emek verdiğiniz bir alan veya aylardır aradığınız ve sonunda bulduğunuz bir işti. Bunu hak ettiniz. Emin olun pozisyon için uygun olmasanız size dönmezlerdi. Uzun lafın kısası size ihtiyaçları vardı. O yüzden başınızı dik tutun ve daima gülümseyin.

2.Sabrınızı Koruyun:

Herkes yola sıfır kilometre başlar. O yetişemeyeceğini sandığınız çalışma arkadaşlarınızın hepsinin sizinle aynı süreci yaşadıklarını aklınızın köşesinde tutun. O yüzden eksikliklerinizi ve hatalarınızı sabırla karşılayın. Kendinizi geliştirmek için zamana ihtiyacınız var. Her şeyi bir anda öğrenmeniz mümkün değil.

Başarılı iş hayatı için sahip olmanız gereken 8 özellik

3.Öğrenmekten Korkmayın:

Yardım istemenizde bilmediklerinizi sormanızda hiçbir çekinilecek durum yok. Bu şekilde daha verimli ve kesin ilerleyebileceğiniz gibi aynı zamanda bu durum işvereninize ve arkadaşlarınıza sizin işinizi önemsediğinizi gösterecektir. İlk aylardaki izlenimleriniz tüm iş hayatınız boyunca onlar tarafından hatırlanacaktır.

4.Arkadaş Edinin:

Tek kaldığınızda stres yükünüz artabilir. Sizden önce işe başlamış veya yaşı size yakın olan birini gözünüze kestirip biraz dertleşebilirsiniz. Ayrıca molalarınızda kahve içmeye çıkacağınız birinin olması size fazladan bir yalnızlık psikolojisi yüklemeyeceği için bu süreci çok daha kolay atlatıp yeni bir işe başlamış olmanın stresini daha kolay yeneceksiniz.

5.Biraz Rahatlayın:

Bazı nefes egzersizleriyle kendinizi anlık olarak daha rahat hissedebilirsiniz. Derin, ağır ve sessiz bir nefes alın sonra ağzınızdan yavaşça verip gevşeyin. Molanızda sevdiğiniz bir şarkıyı açıp gözlerinizi kapattığınızda ortamdan biraz olsun uzaklaştığınızı göreceksiniz. Yeşil çay içmeyi deneyebilirsiniz. Yeşil çayın içindeki bir aminoasidin stres seviyesini azalttığı ve odaklanma gücünü arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

PANDEMİ STRESİ HİSSEDEN ÇOCUKLARA NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ? - Namık Kemal  İlkokulu

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!