Yeni Hedef MacOS Oldu! Kötü Yazılım Sorunları MacOS İşletim Sistemini de Vurdu!

macOS
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanlarda işletim sistemlerine yapılan türlü türlü siber saldırlar meydana gelmekte. Kullanıcıların birçoğu MacOs işletim sistemini kullandıkları için, kendilerini bu saldırıların dışında tutar. Görünüşe göre yakın zamanda fikirleri değişecek gibi görünüyor.

Windows kullananlara göre daha güvenli ve koruyucu sistem olduğunu söyleyen MacOs kullanıcıları, oluşan saldıralar sebebiyle oldukça şaşkın durumdalar.  Yapılan araştırmalara göre 2020 yılından itibaren en çok saldırı gören sistem MacOS oldu. Kullanıcıların büyük birçoğu farklı sorunlar ile karşılaştıklarını ve her geçen gün başka sorunlar ortaya çıktığını savundu.  Kötü amaçlı yazılımlara maruz kalmaları, Windows hakkında ki görüşlerin de değişmesine neden oldu.

2021 Yılında da Kötü Amaçlı Yazılım Sorunları Devam Ediyor

MacBook, iMac gibi Apple ürünlerin yazılım konusunda ki güvenliği ve katı tutumu herkes tarafından oldukça desteklenmekte ve kullanım güvenliği açısında tercih edilmekte. Yıllardır bu güvenlik duvarının sağlamlığı hakkında konuşan, Apple kullanıcıları son zamanda yaşadıkları kötü amaçlı yazılım saldırıları karşısında şaşkınlıktan ötürü oldukça çaresiz kalmış durumda.

Normalde kullanılan, bu Apple ürünlerine virüs ve yabancı yazılımların ulaşması çok zordu.  Oysa son zamanlarda gelen haberler, artık bu cihazlarda ki güvenliği sorgular nitelikte.

Bu yazılımlar için oluşturulan raporda, oldukça şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıktı.  Raporda, 2019 senesinde 56 bin 556 adet kötü amaçlı yazılım tespit edildi. 2020 yılında ise istatistikler de tırmanma söz konusu. 2020’de bu sayı 674 bin 273 olarak belirlendi. 2021 yılında da hiç durmayan, kötü amaçlı yazılımlar daha şimdiden, 2 bin 474’lere kadar ulaştı.

Windows’un Durumu Daha Kötü

Dünyanın büyük bir bölümü Windows kullanırken, en fazla saldırıya savunmasız yakalanan her defasında Windows oluyor.  Yapılan araştırmalar ve oluşturulan raporlar neticesinde, Windows işletim sistemine sahip cihazlar her gün 250 bin civarlarında kötü amaçlı yazılımları hedefi oluyor. Bu durum da Windows tarafının daha mağdur olduğunu ortaya çıkarıyor.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme