Zamanın Dijital Parası Dikkatleri Topluyor!

bitcoin-1479344
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eskilerde insanlar ticaret yapmak amacı ile takas yönetimini kullanmışlar. Bir zaman sonra bu yöntem yerini paraya bırakmış. Lidya’lıların bulmuş olduğu para ile dünyada farklı bir ticaret başlamış. Zaman içerisinde ülkeler kurulmuş her ülke kendisine ait para ortaya koymuş. Avrupa Birliği’nde Euro, Japonya’da Yen, Rusya’da ise Ruble kullanılmakta. Her ülke kendi para birimini günümüzde benimsemiş vaziyette.

Aslında çok yakın tarihte tasarlanan bu ‘dijital para’ terimi 1983 yılında ABD vatandaşı David Chaum tarafından eCash adı verilerek hayata geçirilmeye çalışıldı. Fakat en çok bilinen bu dijital para olayında,2009 yılında Japon Satoshi Nakomoto tarafından piyasaya sürülen Bitcoin ile dünya tanıdı.

Dijital Para Nedir?

Kriptografi (şifreleme) kullanan çalışma şekli nakde benzer bir sanal unsur olarak adlandırılır. Gerçekte ne kadar olduğu bilinmeyen veya zaman içerisinde üretilen, üretim sonucunda ortaya çıkan bu dijital unsurlar insanlar tarafından rağbet görmektedir.

Merkez Bankaları Dijital Paraya Yöneliyor

Zaman yavaş yavaş teknoloji çağına dönmekte ve bu durumda bankalarında teknolojik faaliyetleri oluyor. Ülke merkez bankaları da bu durum karşısında kendi paralarını üretme telaşesine koyulmuş durumda. Son olarak, ülkemizde Ticaret Bakanlığı önderliğinde TÜBİTAK aracılığı ile yazılımcılar işe alındı. Test aşamasında olan bu çalışmalar neticesinde Türkiye’nin de kendi kripto parasını çıkarması gibi bir durum beklenmekte. Tahmini olarak 2023 yılı içerisinde bu dijitalliğe ülkemizde adım atacak gibi görülüyor.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme