Zirkonyum Kaplama Son Zamanlarda Moda! İşte Popüler Tedavi Hakkında Bilgiler

Zirkonyum-Dis-Izmir
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diş kaplama işlemi son zamanlarda en çok uygulanan işlemlerden biridir. Metal destekli ve metal desteksiz olmak üzere iki farklı şekilde diş kaplama işlemi yapmak mümkün oluyor. Zirkonyum kaplama çok fazla tercih edilen diş kaplama yöntemlerinden biridir. Genellikle porselen kaplama tercih ediliyor. Diş kaplama yaparken fiziksel görünümün iyi bir hale gelmesi son derece önemli bir konudur. Hem diş sağlığının korunması hem de güzel bir görüntünün ortaya çıkması gerekiyor. Diş kaplama diş hekimliğinden daha çok estetik hekimliğine kayan bir işlemdir.

Zirkonyum beyaz renkli bir madde olmasından kaynaklı olarak dişlerin daha temiz ve daha beyaz görünmesine yardımcı oluyor. Saf mineral halde kullanılmaktansa işlenerek seramik hale getirilmiştir. Zirkonyum bu durum için hazırlanan özel fırınlarda hazırlanıyor. Metal desteksiz grubunda yer almasından dolayı çok daha doğal ve güzel bir görünüm ortaya çıkartıyor. Doğal görünüm de bir diş yapısı isteyen kişiler genellikle bu kaplama yöntemini tercih ediyor. Metal destekli yapılan diş kaplamaları doğallıktan uzak ve belirgin bir görüntü ortaya çıkarıyor.

Zirkonyum Diş Kaplama İşleminin Avantajları Nelerdir?

Metal destekli yapılan diş kaplamalarında diş etinde oluşan koyu renkli bir görüntü insanlar tarafından tercih edilen bir görüntü değildir. Zirkonyum metal destekli olarak ortaya çıkmadığı için böyle bir görüntü ortaya çıkarmaz. En büyük avantajlarından biri bu olmaktadır. Metale karşı alerjisi olan kişiler için en ideal diş kaplama tekniklerinden biridir. Aynı zamanda sıcağa karşı duyarlı olan diş yapıları içinde en fazla tercih edilen işlemler arasında yer alıyor.

Diğer diş kaplamalarına göre metal bir görüntü ortaya çıkaramıyor. Bunun temel sebebi ise Işık geçiren bir yapıya sahip olmasından kaynaklanıyor. Zirkonyum ile yapılan diş kaplamasında sıcak ve soğuğa karşı diş hassasiyeti söz konusu olmaz. Diş sağlığı açısından son derece önemli bir konudur. Metal dişlerde sağlamlık söz konusu olmazken Zirkonyum ile yapılan kaplamalarda son derece dayanıklı bir yapı ortaya çıkar.

Diğer dış kaplamalarına oranla çok daha doğal bir görünüme sahip olduğu için en büyük avantajlarından biri bu oluyor. Sigara, çay ve kahve gibi diş rengine zarar veren etkenlere en aza indirerek dişin doğal renginde kalmasına yardımcı oluyor. Diş eti kanaması ve iltihaplanması gibi problemlere yol açmamasından kaynaklı olarak sağlık sıkıntısı ortaya çıkarmıyor. Aynı zamanda bazı kaplama dişlerde tat alma problemi ortaya çıkarken bu yöntemde böyle bir durum ortaya çıkmıyor.

Zirkonyum Kaplama Tercih Edilme Sebepleri

Bazı dişlerde beyazlatma yöntemleri faydası alamadığı zaman estetik olarak daha iyi bir görüntü ortaya çıkarmak adına bu kaplama yöntemi tercih ediliyor. İleri düzeyde renk değişimi yaşayan dişlerde bu gibi problemler ortaya çıkıyor. Çapraz ya da ayrık dişlere sahip olan kişilerde bu yöntem ile daha düz bir dış görünümüne kavuşabiliyor. Zirkonyum ile diş kaplama daha çok estetik görüntü ortaya çıkarmak için tercih ediliyor.

Aynı zamanda diş tedavisi için doğru plana çıkan yöntemlerden biridir. Diş dolgusunda yaşanan problemleri ortadan kaldırmak için de tercih edilen yöntemlerden biridir. Gülüş estetiği ortaya çıkarmak için tercih ediliyor. Doğal bir görünüme sahip olmasından dolayı diğer diş kaplama yöntemlerinden daha fazla ön plana çıkıyor. Doğru yöntemler ve doğru boyutlar kullanıldığı zaman hem estetik olarak güzel bir görüntü ortaya çıkarken hem de diş sağlığı korunmuş olur.

Estetik Açıdan Zirkonyum Avantajları Nelerdir?


Zirkonyum kaplama yönteminin estetik açıdan pek çok avantajı bulunuyor. Bu avantajlardan bir tanesi gülüş estetiği sağlaması oluyor. Işık geçiren bir yapıya sahip olmasından kaynaklı olarak çok daha doğal bir görüntü ortaya çıkarıyor. Daha parlak ve daha canlı bir dış görünümüne sahip olmak isteyen kişiler klasik porselen kaplamalardan ziyade bu yöntemi tercih ediyor.

Renk dengesini sağlayarak temiz bir diş görünümüne ulaşmanıza yardımcı oluyor. Son yıllarda en çok tercih edilen diş kaplama yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Uzman bir hekimden yardım almak son derece önemlidir. Aynı zamanda yamuk olan dişlerinizin daha düzgün durmasına yardımcı olduğu için daha estetik bir diş yapısı ortaya çıkıyor.

Zirkonyum Kaplama Diş Etleri İle Uyumlu Mudur?

İnsanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de Zirkonyum kaplamanın diş etleri ile uyumlu olup olmadığı yönünde oluyor. Diş dokusu ve diş etleri ile uyumlu bir şekilde üretilen Zirkonyum dişe hiçbir zarar vermez. Metal destekli olarak yapılan diş kaplamalarında diş gövdesine ve diş etlerine karşı bir baskı uygulanmasından kaynaklı olarak diş etlerinde morarma ortaya çıkıyor. Bir süre sonra bu durum ağrılı bir hale gelmeye başlıyor.

Fakat Zirkonyum kaplamada metal destek kullanımı söz konusu olmadığı için diş etinde ve diş kökünde herhangi bir uyumsuzluk söz konusu olmaz. Diş sağlığı açısından en çok tercih edilmesi gereken kaplama yöntemlerinden biridir. Aynı zamanda metal diş kaplamalarının oluşturduğu kötü görünüm ortadan kaldıran yöntemlerden biridir. Diş eti ile uyumlu bir madde olmasından dolayı renk değişimi ve ağrı gibi problemler ortaya çıkarmaz. Aynı zamanda dişte oluşan hassasiyeti de en aza indirir.

Zirkonyum Kaplamanın Bakımı Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplamada en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri diş bakımı oluyor. Kaplama yapıldığı zaman aynı şekilde diş etlerini ve diş köklerini iyi bir şekilde temizlemek gerekiyor. Dişlere kaplama yapıldığı zaman bir daha sararmama garantisi söz konusu değildir. Bu sebeple mutlaka temizliğine dikkat etmek gerekiyor.

Düzenli olarak hekim kontrolünde gitmek son derece önemli bir konudur. Bir gün içerisinde en az iki kez diş fırçalamak gerekiyor. Gün içerisinde çok fazla sigaraya da alkol tüketen kişiler günde 3 kez diş fırçalayabilir. Diş etinde ya da diş köklerinde oluşabilecek herhangi bir problemde mutlaka hekime başvurmak gerekiyor. Doku kaybı gibi problemler ortaya çıkarmadığı için dişlerinizi çok fazla sert bir şekilde fırçalamamaya dikkat etmek gerekiyor.

Zirkonyum Kaplama Ne Kadar Süre Kullanılır?


Zirkonyum kaplama son zamanlarda en çok tercih edilen diş kaplama yöntemlerinden biridir. Diş dokusuna hiçbir şekilde zarar vermeyen yöntemlerden biri olmasından kaynaklı ön plana çıkan yöntemlerden biri haline geliyor. Son derece uzun süreli bir kullanım sağlamasından dolayı insanlar rahatlıkla tercih ediyor. Fakat bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor.

Diş eti temizliğine ve tüketilen gıdalara dikkat edildiği koşulda çok uzun süreli bir kullanım imkânı sağlıyor. Fakat düzenli olarak diş fırçalamayan ve sürekli olarak zararlı gıdaları tüketen kişiler için bu süre kısalır. Dişlerde canlı dokular olduğu için bir süre sonra aşınma gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Bu sebeple süresi dolan kaplamaları değiştirmek gerekiyor. Kaplama değiştirme işlemi yapılırken dişlere hiçbir şekilde zarar verilmez.

Böylece diş eti rahatsızlığı ve dişlerde doku kaybı gibi bir durum söz konusu olmuyor. Son zamanlarda avantajlarından kaynaklı olarak en fazla tercih etme yöntemler arasında yer almaya başladı. Süresi dolan kaplamayı kullanmaya devam ettiğiniz takdirde dişinize zarar verebilir. Bu sebeple düzenli olarak kontrole giderek diş kaplama süresinin dolup dolmadığını öğrenmeniz gerekir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme